ست کنترل پمپ آب 

ست کنترل پمپ آب و یا کلید اتومات پمپ آب قطعه ای است که در بین همکاران و مصرف کنندگان این نوع محصول به نام کلید اتومات پمپ آب معروف است . ست کنترل از برد الکترونیکی ساخته شده است و وظیفه ی اتومات کردن پمپ آب را بر عهده دارد و به نحوی عمل می کند که زمانی که شیر آب را باز می کنید این دستگاه به پمپ آب فرمان می دهد و پمپ آب شروع به پمپاژ کردن آب می کند . ست کنترل در مدل های مختلف تولید می شود ، اما بهترین و کامل ترین نوع دارای پریز ، کابل ، درجه و پیچ تنظیم است . وظیفه پیچ تنظیم در ست کنترل ها ، تنظیم ارتفاع آب می باشد ، ولی در برخی مناطق که املاح آب زیاد است جرم پشت پیچ تنظیم جمع می شود و باعث سوخته شدن کیت کلید اتومات می گردد .

ست کنترل پمپ آب یا کلیداتوماتیک دارای سیم ، پریز و درجه برای استفاده راحت و نصب آسان می باشد . با استفاده از این کلید اتوماتیک پمپ آب یا ست کنترل دیگر نیازی به منبع تحت فشار درجه و پنچ راهی ندارید و دیگر پمپ ها فضای زیادی را در ساختمان ها اشغال نمی کنند و این ست کنترل برای آپارتمانها بسیار مناسب می باشد.

 

مکانیزم عمل :

ست کنترل دارای یک کلید حساس است که اگر آب با فشار 5/0 بار از آن رد شود کلید عمل می کند و با فرستادن برق به پمپ ، آن را روشن می کند – حال اگر فشاری پشت پمپ نباشد و آب داخل آن جریان پیدا نکند ، کلید اتومات عمل نکرده و پمپ هم روشن نخواهد شد ( یعنی اگر شیر را باز کنید و آبی از آن خارج نشود ، پمپ هم روشن نخواهد شد).

بدین ترتیب ابتدا باید با نصب گیج فشار روی لوله آب شهری فشار آن را اندازه گیری کنید. اگر فشار 5/1 بار باشد اتومات دیجیتال تا 10 متر و اگر 5/2 بار باشد تا 20 متر کار می کند. طبق دفترچه این نهایت ارتفاعی است که اتومات دیجیتال را می توان نصب کرد ولی به صورت تجربی نشان داده شده که اگر فشار 5/3 یا 4 بار باشد، کلید اتومات تا ارتفاع 30 یا 35 متری هم کار خواهد کرد .
زمانی که آب شهری 5/1 بار فشار داشته باشد و مصرف کننده 10 متر بالاتر از پمپ باشد ، 1 بار فشار آب صرف غلبه بر ارتفاع 10 متری ستون آب می شود و 5/0 بار هم به ارتفاع 10 متری می رسید که باعث می شود زمانی که شیر آب را باز می کنید آب با فشار نیم بار داخل لوله جریان پیدا کند و از شیر خارج شود – جریان این میزان آب از داخل کلید اتومات باعث استارت زدن آن می شود .
حال اگر فشار آب شهری از 5/1 بار کمتر شود (مثلا به 1 بار برسد) و مصرف کننده (که در ارتفاع 10 متری قرار دارد) آب را باز کند ، هیچ آبی از شیر خارج نمی شود در نتیجه پمپ هم روشن نخواهد شد. پس اگر فشار آب دقیقا 5/1 بار است و بعضی اوقات از این میزان کمتر می شود در ارتفاع 10 متری از کلید اتومات دیجیتال استفاده نکنید مگر اینکه ارتفاع مصرف کننده کمتر از 10 متر باشد (نهایتا 7 یا 8 متر).
نکته مهم : همیشه 5/0 بار ضریب اطمینان در نظر بگیرید – یعنی اگر فشار آب شهری 2 بار است دستگاه را برای ارتفاع 10 متری و اگر 3 بار است برای ارتفاع 20 متری در نظر بگیرید –

 

گروه بازرگانی مستر ، این محصول را با قیمت مناسب در اختیار مشتریان قرار می دهد . برای اطلاع از مشخصات و قیمت محصول اینجا کلیک کنید .

 

مطالب مرتبط با پمپ آب: