پمپ وکیوم

پمپ وکیوم

پمپ وکیوم

پمپ وکیوم دستگاهی است که مولکول های گاز را از مخزن آب بندی شده می برد تا یک خلا جزئی ایجاد کند. اولین پمپ وکیوم در سال 1650 اختراع شد و در واقع از نسل پمپ های مکنده به شمار می رود که دوران آن به قدیم برمی گردد.

 انواع پمپ وکیوم:

پمپ وکیوم از لحاظ فنی به سه دسته تقسیم می شود:

پمپ جایگزین مثبت:

این نوع پمپ از مکانیزمی استفاده می کند که به طور مداوم حفره را بزرگتر می کند. بنابراین گاز داخل محفظه را به جریان می اندازد، حفره را می بندد و گاز را به اتمسفر می فرستد. پمپ جایگزین مثبت شامل پمپ رفت و برگشتی جابجایی مثبت و پمپ دورانی می شود.

پمپ رفت و برگشتی خود پمپ دیافراگمی و پمپ پیستونی را در برمی گیرد.

پمپ دورانی نیز دو نوع درزگیری شده با مایع و تراکمی خشک را در برمی گیرد.

پمپ های رینگ مایع، دورانی تیغه ای، دورانی پیستونی، پیچشی و بلوئر هم از انواع پمپ دورانی درزگیری شده با مایع هستند.

پمپ جنبشی (پمپ مولکولی):

پمپ جنبشی با استفاده از تراکم بالای مایع و سرعت بالای تیغه های چرخان، مولکول های گاز را به بیرون از محفظه می فرستند. پمپ جنبشی شامل پمپ توربومولکولی و پمپ انتشاری می شود.

پمپ گیرانداز:

گاز را در حالت جامد جذب می کنند. این پمپ شامل پمپ برودتی، پمپ گیرنده و پمپ یونی می شود.

پمپ جایگزین مثبت بیشترین تاثیر را در ایجاد خلا پایین دارد. پمپ جنبشی با اضافه شدن یک یا دو پمپ جایگزین مثبت رایج ترین شکلی است که برای رسیدن به خلا بالا استفاده می شود. در این ترکیب، از پمپ جایگزین مثبت برای دو هدف استفاده می شود. اول: پمپ جایگزین مثبت در مجرای تخلیه به خلا بالا می رسد، قبل از این که پمپ جنبشی بتواند برای رسیدن به خلا بالا استفاده شود. همچنانکه پمپ جنبشی می تواند شروع به پمپاژ در فشارهای اتمسفری کند. دوم: پمپ جایگرین مثبت در تخلیه از پمپ جنبشی پشتیبانی می کند تا انباشتگی مولکول های بیجا را در پمپ خلا بالا به خلا پایین برساند. پمپ گیرانداز هم می تواند برای رسیدن به خلا فوق العاده به آن اضافه شود. اما نیاز به بازسازی دوره ای سطوح دارد تا یون ها یا مولکول های هوا را جذب کند. بنا بر این نیاز، مدت زمان اجرای موجود به طور غیر قابل قبولی می تواند در خلا های بالا و پایین، کوتاه باشد و استفاده ی آنها را از خلا فوق العاده بالا محدود می کند.

پمپ ها همچنین از نظر جزئیاتی مانند ساخت، مواد آب بندی، فشار، جریان، پذیرش یا عدم پذیرش مایعات روغنی، فاصله های سرویس دهی، قابل اطمینان بودن، مقاومت در برابر گرد و غبار، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، مقاومت در برابر مایعات و لرزش با هم متفاوتند.

پمپ وکیوم

کاربرد پمپ وکیوم:

پمپ وکیوم در بسیاری از فرآیندهای علمی و صنعتی مانند صنعت چاپ، صنایع سرامیک سازی، صنایع نساجی، معادن و فلزات، صنایع غذایی، لاستیک و پلاستیک، صنایع دارویی و شیمیایی، صنایع چوب و کاغذ، صنایع نفت و پتروشیمی، آب و فاضلاب، انتقال مواد، صنایع شیشه سازی و… استفاده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سابقه طولانی

17 سال سابقه فروش و ارائه محصولات

پوشش سراسری

ارسال کالا به تهران و سراسر ایران

تنوع در خرید

فروش کلیه برندهای معتبر موجود در بازار

خرید مطمئن

کیفیت بالا / اصالت کالا / قیمت پایین

Call Now Button