کاربردهای پمپ آب

پمپ آب چیست؟

پمپ آب

پمپ آب وسیله ای کاربردی برای بالا کشیدن یا جا به جا کردن آب است که از آن در مواردی مانند آبیاری زمین های کشاورزی، ساختمان های مسکونی، شستشو و …. استفاده می شود.

در حال حاضر، انواع مختلفی از پمپ آب در بازار وجود دارد. اما قطعا همه‌ی آنها برای کاربردهای مورد نیاز شما، مفید نیستند. شناسایی و انتخاب پمپ آب مناسب، در کاهش هزینه ها به شما کمک خواهد کرد و آبیاری یا آبرسانی برای کاربرد مورد نظر شما به شکل مطلوب تری صورت می گیرد.

در این مقاله خلاصه ای از مشخصات و کاربرد دسته‌های مختلف پمپ‌های آب برای کمک به شما در انتخاب و تصمیم گیری مناسب آورده شده است. پمپ هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرند، شامل دسته های زیر می باشند:

·         پمپ های سانتریفیوژ

·         پمپ های جریان محوری

·         بوستر پمپ ها

·         پمپ های سیرکولاتور

·         پمپ های آب سرد

·         پمپ های مکش از ته

پمپ های سانتریفیوژ

پمپ آب سانتریفیوژ

پمپ سانتریفیوژ نام کلی پمپ های یک یا چند پروانه است که انواع و کاربردهای متفاوتی دارند. پمپ های گریز از مرکز در این دسته قرار می گیرند.

ویژگی های کلیدی این دسته از پمپ آب این است که انواع مایعات می تواند توسط پمپ های سانتریفیوژ پمپاژ شود. این پمپ های آب بالاترین سرعت جریان را بین همه‌ی انواع پمپ آب دارند.

برای به کار بردن این دسته از پمپ آب، مایع آن نباید حاوی هوا یا بخار باشد. بهتر است از این پمپ آب برای پمپاژ آب و مایعات رقیق استفاده گردد (برای روغن های غلیظ استفاده نشود).

مایع مورد استفاده مناسب این پمپ آب می‌تواند تمیز یا کثیف با ویسکوزیته پائین باشد. در صورتی که پمپ با پروانه مناسبی انتخاب شود مایع می تواند حاوی ذرات جامد نیز باشد. این پمپ ها با آلیاژهای مختلف (مانند استیل 316) برای مایعات خورنده نیز مناسب هستند.

از مزایای این پمپ آب این است که بهترین انتخاب برای مایعات با ویسکوزیته پایین و جریان بالا است و تغییر جریانی را که در برخی از پمپ های جابجایی مثبت وجود دارد، ندارد.

پمپ جریان محوری

این دسته پمپ آب دارای سرعت جریان خیلی بالا و هد پایین می باشد و به آن پمپ های پروانه ای نیز گفته می شود. در پمپ های یک مرحله‌ای، سرعت پروانه و جریان مایع بالا و هد پائین است.

ویژگی کلیدی این پمپ آب شامل سرعت بسیار بالای پروانه (دور موتور) برای جریان بالا و هد پائین است.

کاربرد این پمپ آب برای آبگیری از رودخانه ها، سیل و دریا، به گردش در آوردن آب برای برنامه های شستشو و آبیاری می باشد.

مایع مورد استفاده مناسب آن آب و مایعات نسبتا رقیق است و در صورتی که نوع پروانه مناسبی انتخاب شود، می توان برای مایعات با ذرات جامد نیز از آن استفاده کرد.

مزیت این پمپ این است که بهترین گزینه برای رسیدن به سرعت جریان خیلی بالا و هد پائین است. این نوع پمپ آب بسیار مفید و ضروری در مواردی مانند آبگیری سیلاب ها و رودخانه ها می باشد.

محدوده سرعت جریان آن 5000-200000 gpm می باشد و محدوده میزان هد آن (فشار) 4-13 psi است.

 

بوستر پمپ

بوستر پمپ آب

از بوستر پمپ ها برای افزایش و تقویت فشار در یک سیستم استفاده می شود. برای طراحی بوستر پمپ می توان هم از پمپ های عمودی و هم افقی استفاده کرد.

ویژگی اصلی بوستر پمپ ها این است که برای تولید آنها معمولا از پمپ های طبقاتی (دارای بیش از یک پروانه) استفاده می شود. مشخصات دیگر بوستر پمپ ها کاملا بستگی به درخواست مشتری دارد و می تواند بر اساس نیاز مشتریان تنظیم گردد.

کاربرد بوستر پمپ در توزیع آب شرب، تقویت برنامه های آبیاری، تقویت کننده برای آب سردکن ها، به طور کلی تقویت فرایند آبرسانی و آبیاری می‌باشد.

مایع مورد استفاده مناسب بوستر پمپ، آب و مایعات نسبتا رقیق است (برای مایعات غلیظ جوابگو نمی باشد) و به طور معمول برای مایعات حاوی ذرات جامد استفاده نمی شود. با آلیاژهای متفاوت (استیل 316) می تواند برای مایعاتی که دارای خورندگی هستند، استفاده شود.

مزیت استفاده از بوستر پمپ این است که با ایجاد فشار اضافی می تواند مایع را از فواصل دور پمپاژ کند یا با فشار بالا مایع را پمپاژ کند.

محدوده سرعت جریان آن 5-10000 gpm و محدوده میزان هد (فشار) آن 87-3251 psi است.

 

پمپ های چرخشی (سیرکولاتور)

پمپ های چرخشی عموما پمپ هایی هستند که دریچه مکش و تخلیه پمپ در یک راستا می باشند.

پمپ آب سیرکولاتور

مشخصه این پمپ آب این است که قسمت مکش و تخلیه آن به صورت خطی به همدیگر متصل هستند. این پمپ آب ممکن است با یک موتور جمع و جور کوپل شود.

کاربرد این پمپ‌های آب در سیستم های تهویه مطبوع ساختمان‌ها( گردش آب سرد، گردش آّب گرم و گردش آب شرب) و استفاده در دستگاه های خنک کننده ی آب می باشد.

مایع مورد استفاده مناسب آن آب و مایعات نسبتا رقیق می باشد.

مزیت این پمپ ها این است که طراحی خطی آن باعث می شود فضای کمی اشغال کند.

محدوده سرعت جریان در این دسته پمپ ها 5-750 gpm و محدوده میزان هد(فشار) 9-78 psi است.

 

پمپ های آب سرد

پمپ های آب سرد برای مایعات با دمای بسیار پائین مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی اصلی آن استفاده از مواد خاص برای ساخت جنس پمپ و ظرفیت کار آن در دماهای بسیار پائین است.

این پمپ آب در دمای پائین برای صنایع فرآوری و عرضه LNG به کار می رود. این پمپ آب، بسیار ایده آل برای مایعات با دمای بسیار پائین می باشد و مزیت آن این است که قادر به تحمل دماهای بسیار پائین برای کاربردهای خاص می باشد.

محدوده سرعت جریان آن 5-1000 gpm و محدوده میزان هد (فشار)آن 11-434 psi است.

 

پمپ های مکش از ته (کفکش، لجنکش)

پمپ آب کف کش

کفکش و لجنکش از جمله پمپ هایی هستند که توسط آب اطراف آن خنک می شوند و بر خلاف پمپ های دیگر پروانه خنک کننده ندارند، لذا به این دسته پمپ ها، پمپ های غرقابی نیز می گویند.

این پمپ های مکش از ته، از متداول ترین و پر استفاده ترین پمپ های سانتریفیوژ هستند و دارای شفت افقی با پروانه معلق می باشند. در این پمپ ها قسمت مکش در ته پمپ و خروجی در بالای پمپ قرار دارد.

ویژگی اصلی این پمپ ها شفت افقی و تک پروانه بودن آن است ( دارای مدل های پروانه های مختلف برای مایعات تمیز و کثیف) و جنس مواد به کار رفته در ساخت این پمپ آب می تواند متفاوت باشد.

از این پمپ های آب برای انتقال یا گردش هر نوع مایعات، استفاده در مایعات کثیف یا تمیز با ویسکوزیته پائین استفاده می شود، ولی مایع مورد استفاده آن نباید حاوی هوا یا بخار باشد.

مایع مورد استفاده مناسب این پمپ ها، آب و مایعات نسبتا رقیق (روغن های غلیظ را نمی تواند پمپاژ کند) است و در صورتی که نوع پروانه مناسبی انتخاب شود می توان از آن برای مایعات با ذرات جامد نیز استفاده کرد. این پمپ در آلیاژهای مختلف برای موادی که دارای خورندگی هستند نیز می تواند استفاده شود.

از مزایای این پمپ آب می توان هزینه نگهداری پایین آن اشاره کرد و این که کارکردن با آن آسان است. بنابراین توسط شرکت های زیادی در اندازه های متداول و مورد استفاده ارائه می گردد.

محدوده سرعت جریان در این پمپ 5-7000 gpm و محدوده میزان هد (فشار) 4-325 psi است.

امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله بتواند به شما در انتخاب صحیح پمپ آب کمک کند. برای مشاوره در انتخاب و خرید پمپ آب می توانید با گروه بازرگانی مستر تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را در انتخاب پمپ مناسب یاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سابقه طولانی

17 سال سابقه فروش و ارائه محصولات

پوشش سراسری

ارسال کالا به تهران و سراسر ایران

تنوع در خرید

فروش کلیه برندهای معتبر موجود در بازار

خرید مطمئن

کیفیت بالا / اصالت کالا / قیمت پایین

Call Now Button