انواع پمپ آب شناور

پمپ آب شناور به دلیل طراحی ویژه خود، محبوب ترین نوع پمپ، جهت استفاده در چاه های عمیق، نیمه عمیق و یا حتی کم عمق هستند. این پمپ ها از نوع سانتریفیوژ بوده و جهت فعالیت، باید به صورت کامل در آب غرق گردند، از این رو به آنها پمپ های مستغرق نیز گفته می شود.

موتوراین پمپ ها به گونه ای طراحی شده اند که با پمپاژ مایعات اطراف خود خنک می گردند. البته قسمت های داخلی موتور توسط یک پوشش یا محافظ، نگهداری می شود که این پوشش از ورود هرگونه مایعات، جلوگیری می کند.

جهت استفاده از پمپ های شناور در درون چاه ها و مصارف خانگی، بهتر است از یک مخزن تحت فشار نیز استفاده شود. این نوع پمپ ها می توانند تا 400 فوت در زیر زمین قرار گیرند و عملیات مکش را انجام دهند.

گرچه پمپ های جتی نیز می توانند عملیات مکش از زیر زمین را انجام دهند اما پمپ های شناور عموما در اعماق بیشتری قابل نصب و فعالیت می باشند.

اولین قدم جهت نصب پمپ آب شناور، انتخاب یک پمپ مناسب برای گودال یا چاه مورد نظرمی باشد.اگرچه هزینه ی خرید پمپ آب یک پارامترمهم است اما باید به هزینه های دیگری مانند هزینه ی طول عمر یک پمپ و همچنین هزینه ای که درطول مدت استفاده از پمپ آب خوب، صرفه جویی می گردد،توجه داشت.

در صورت استفاده از پمپ های نامتناسب از نظر عمق مکش، در عین مصرف انرژی بالا، کارایی پایینی دربر خواهند داشت، ودر نهایت نیاز مشتری را برآورده نمی کنند. علاوه بر این در فاصله زمانی کوتاه، دچار مشکل و خرابی می گردند. بنابراین انتخاب یک پمپ صحیح (حتی اگر هزینه ی بالاتری داشته باشد) در دراز مدت، باعث صرفه جویی در هزینه و مصرف انرژی خواهد شد.

از این رو، جهت انتخاب یک پمپ مناسب برای گودال ها و چاه ها باید نکات زیر را نیز در نظر داشت:

کاربرد های پمپ آب شناور

  1. کاربرد پمپ مورد نیاز:

             در ابتدا باید به این سوال پاسخ داد که انتظارات شما از یک پمپ شناورچیست و در چه مکانی باید نصب گردد.

           به عنوان مثال کاربرد هایی که می تواند در انتخاب شما تاثیر گذار باشد، استفاده به صورت خانگی، پرکردن مخازن و تانک ها، آبیاری باغچه ها، استفاده در معادن هستند

  1. نرخ آب دهی و میزان فشار
  2. فاصله ی پمپاژ: که شامل عمق چاه، فاصله ی افقی و میزان ارتفاع سطح زمین می باشد
  1. قطر چاه
  2. قطر لوله
  3. هد کلی پمپ

بهترین پمپ های شناور موجود در بازار ایران شامل برند های ابارا، پنتاکس، لوارا و داب می باشند که در این مقاله هرکدام از این برند ها به اختصار توضیح داده خواهد شد

پمپ آب شناور ابارا

پمپ آب شناور ابارا

پمپ های شناور Ebara شامل سری های OM,ONK,EBS می باشد.

سری OM مناسب جهت استخراج آب تمیز از چاه و افزایش فشار در کاربرد های صنعتی و زراعی می باشد. حداکثر ارتفاع در این سری از پمپ ها 360 متر و حداکثر میزان آب دهی 5.7 متر مکعب است.

سری ONK

این پمپ ها جهت استفاده در پمپاژ آب از چاه ها، مصارف خانگی وسیستم های آبیاری با اسپرینکلر به کار می روند و دارای ارتفاع 102متر و میزان آبدهی 2.7 متر مکعب در ساعت می باشند

سری EBS

این پمپ ها در دو سایز 4 و 6 اینچ ارائه می شوند و می توانند تا عمق 15 متری در زیر آب غوطه ور شوند. دبی آنها حداکثر 60 متر و هد آنها حداکثر 492 می باشد.

 

 

پمپ آب داب

پمپ آب شناور داب

برند DAB دارای پمپ های شناور با تنوع بسیار زیادی است که اغلب سری های آن در بازار ایران موجود می باشند. از انواع این سری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سری IDEA

این پمپ ها از جنس چدن و پروانه های برنجی می باشند که میزان حداکثر هد و دبی آنها به ترتیب 90و 2،4 می باشد و جهت استفاده در مکش و توزیع آب در مصارف خانگی و آبیاری مناطق کشاورزی در مقیاس کوچک به کار می روند.

سری DIVER

این پمپ ها کاملا از جنس استنلس استیل بوده و پروانه و دیفیوزر از جنس فایبر گلاس و پوشش استنلس استیل هستند. حداکثر میزان آب دهی در این سری از پمپ ها 101 متر و میزان ارتفاع در آنها 4،8 متر مکعب می باشد.

سری Pulsar

این سری از پمپ ها که پمپ های بی صدایی هستند، در چاه ها و گودال های دارای فاضلاب قابل نصب هستند و دارای حداکثر هد و دبی 77 متر و 7،2 متر می باشد.

سری Micra

سری micra، پمپ های سانتریفیوژ با کوپله مستقیم هستند که پروانه ی آنها از نوریل بوده و در آبهای تمیز به کار می رود.حداکثر هد و دبی در این پمپ ها به ترتیب 90 و 2،7 می باشد.

 

پمپ آب شناور پنتاکس

پمپ آب شناور پنتاکس

پمپ های شناور Pentax، اغلب جهت تقویت فشار در سیستم های خانگی و پرکردن مخازن و تانک ها با استفاده از آب های زیر زمینی به کار می روند و دارای انواع تک فاز و سه فاز می باشند. این پمپ ها دارای دسته بندی های زیادی هستند که ما به اختصار چند مورد از آنها را توضیح می دهیم.

 سری 5PES

این سری پمپ ها، سانتریفیوژ طبقاتی هستند که تمام قطعاتی که در ارتباط با آب هستند از جنس استیل 304 ساخته شده اند و در آبیاری و جمع آوری آب باران کاربرد دارند حداکثر هد و دبی در این سری از پمپ ها 90 متر و 4،2متر مکعب می باشد

سری 4S

این سری، شامل پمپ های سانتریفیوژ طبقاتی است که برای چاههای 4 اینچ مناسب می باشند و اغلب در صنایع کشاورزی و ساختمانی به کار می روند. حداکثر هد و دبی در این پمپ ها به ترتیب 153 متر و 1،8 متر مکعب می باشد.

 

 

 پمپ آب شناور لوارا

پمپ آب شناور لوارا

این دسته از پمپ های شرکت Lowara بین 4 تا 12 اینچ می باشند و اغلب از جنس استیل 304 و 316 و همین طور استنلس استیل دوبل برای عمر طولانی می باشند.این پمپ ها، برای تامین آب، آبیاری و استفاده در چاه های عمیق استفاده می شوند. پمپ آب شناور لوارا شامل سری های Scuba,GS می باشد که به اختصار توضیح خواهد داده شد.

سری Scuba

این سری از پمپ های شناور لوارا 5 اینچی هستند. مکانیکال سیل دوبله و پروانه های تکنوپلیمر، سبب افزایش کارایی و بهره وری آنها می گردد. حداکثر هد و دبی در این پمپ ها 80 متر و 7،5 متر مکعب می باشد و حداکثر مقداری که می توانند در آب غوطه ور شوند 20 متر می باشد.

سری E-GS

این سری از پمپ ها به صورت 4 اینچ بوده که دارای عمر طولانی می باشند و عمدتا از جنس استنلس استیل ساخته شده اند. طراحی خاص پروانه های این پمپ ها سبب مقاومت بیشتر در برابر سایش شده است.

لازم به ذکر است تمام پمپ های سری E-GS می توانند با استاندارد NEMA کوپله شوند. حداکثر هد در این پمپ ها310 متر و حداکثر دبی در آنها 22متر مکعب می باشد.