آشنایی با انواع منبع تحت فشار

آشنایی با انواع منبع تحت فشارمنبع تحت فشار

منبع تحت فشار چیست و کاربرد آن در کاهش هزینه های مصرف کننده به چه صورت می باشد؟ (منبع تحت فشار و تاثیر آن در کاهش هزینه های مصرف کننده)

منبع تحت فشار، به طور خلاصه وساده از یک پوسته ی فلزی یا تیوپ، فلنج و والف تشکیل شده است و در واقع اجماع این چهار قطعه با هم، منبع تحت فشار را تشکیل می دهد.

در یک منبع تحت فشار، فشار هوایی بین 1.5 تا 2.5 بار در اطراف تیوپ منبع وجود دارد که وقتی آب از طریق پمپ آب وارد تیوپ منبع تحت فشار می شود، باعث حفظ ذخیره ی آب با فشاری ثابت به داخل تیوپ منبع می شود.

مهم ترین دلیلی که باعث کاهش هزینه ی مصرف کننده، هنگام مصرف منبع تحت فشار می گردد این است که وقتی در یک سیستم آبرسانی از منبع تحت فشار استفاده می شود، با توجه به ظرفیت منبع و با فشار ثابتی که پمپ آب ایجاد می کند، موجب ذخیره ی آب و همچنین موجب کاهش دفعات روشن و خاموش شدن پمپ آب در یک طیف زمانی مشخص گشته که این امر به نوبه ی خود، در کاهش مصرف برق و استهلاک پمپ آب تاثیر به سزایی دارد.

به عنوان مثال، اگر در یک ساختمان مسکونی 12 واحدی، از یک منبع تحت فشار 100 لیتری به همراه پمپ آبی با قدرت 1.5 اسب استفاده شود، به خاطر وجود منبع تحت فشار، تعداد دفعات روشن و خاموش شدن پمپ آب در یک ساعت از 100 تا 200 بار به 10 تا 12 دفعه کاهش می یابد. به این صورت که پمپ آب، آب را با فشار 3 تا 4 بار وارد منبع تحت فشار کرده و زمانی که مصرف کننده در طبقات، شیر آب مصرفی خود را باز می کند، تا میزان 100 لیتر آب داخل منبع کاملا تخلیه نگردد، پمپ جهت پر کردن دوباره ی منبع تحت فشار، روشن نخواهد شد. این امر باعث کاهش مصرف برق در طول روز و در طی سال و همچنین کمتر مستهلک شدن پمپ آب می گردد.

منبع تحت فشار بخش مهمی از سیستم آبی شما را تشکیل می دهد. این تانک با جلوگیری از چرخش بی دلیل موتور پمپ آب زندگی را راحت تر کرده است. منبع تحت فشار همچنین فشار یکنواختی را بین سیکلهای پمپ آب برقرار می کند.

اساسا 3 نوع منبع تحت فشار وجود دارد:

1- مدل قدیمی منبع تحت فشار که یک تانک گالوانیزه می باشد هم آب و هم هوا را در یک محفظه بزرگ نگه می دارد. چون این تانک ها بزرگتر هستند آب بیشتری مصرف می کنند و فضای بیشتری نسبت به انواع جدید و کوچکتر اشغال نمی کنند. این نوع منبع تحت فشار، جریان حرکت آب را کند می کنند و به همین دلیل چندان مورد علاقه نمی باشند.

2- منبع تحت فشار دیافراگم یا تیوب فشرده تر بوده و دارای یک دیافراگم یا تیوب پلاستیکی می باشد که به خوبی در آن جا گرفته و قسمت تحتانی آب را از هوای فشرده بالا جدا می کند. وقتی آب وارد تانک می شود دیافراگم به سمت هوای فشرده فشار می آورد تا زمانی که فشار آب متعادل شده و دیافراگم پایین کشیده شود. این امر منجر به فشار آب به میزان متعادل در خانه شما می شود. هنگام مصرف آب، دیافراگم به عقب فشار می آورد تا تمامی فشار آب به نقطه ای برسد که پمپ مجددا به منظور ایجاد فشار به حالت اولیه برگردد.

3- تانکهای فشار کیسه ای یا منابع تحت فشار از نظر کاربرد بسیار به تانک دیافراگم شباهت دارند با این وجود آنها یک بالون یا یک بخش مثانه ای که به آن تیوب می گویند در ته تانک دارند که آب را تحت فشار قرار می دهد. مانند تانکهای دیافراگم زمانی که پمپ فشار آب را زیاد می کند. بالون به داخل قسمت هوای فشرده منبسط می شود تا حداکثر فشار را ایجاد کند. سپس به نقطه برگشت می رسد.

اندازه: اندازه ی تانک بسیار مهم است. منبع تحت فشار یا تانک فشار در اندازه های مختلفی وجود دارند:

  • تانک یا منبع تحت فشار کوچک: کوچکی این تانک سبب انجام سیکل های زیاد می شود.
  • منبع تحت فشار بزرگ: انجام سیکل مداوم و زیاد برای دستگاه پمپ آب شما مناسب نمی باشد. زیرا پمپ آب دائما روشن و خاموش می شود و باعث می شود که هم استهلاک پمپ آب بالا برود و هم مصرف انرژی بیشتری داشته باشیم. بنابراین منبع یا منبع تحت فشار بزرگ نسبت به منبع تحت فشار کوچک مناسب تر است.

2 comments

  1. محمد کریمیان

    از کجا بفهیم که تیوب منبع تحت فشار سالم است؟

    1. گروه مستر

      اگر والف هوا رو فشار دهید و به جای آب، هوا از آن خارج شد سوراخ بودن تیوب حتمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سابقه طولانی

17 سال سابقه فروش و ارائه محصولات

پوشش سراسری

ارسال کالا به تهران و سراسر ایران

تنوع در خرید

فروش کلیه برندهای معتبر موجود در بازار

خرید مطمئن

کیفیت بالا / اصالت کالا / قیمت پایین

Call Now Button