راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی

راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی

امروزه با افزایش انفجارگونه جمعیت شهرها و رونق گرفتن ساخت مجتمع های و برج های مسکونی تامین آب مورد نیاز تمامی واحدها بخصوص واحد های مستقر در طبقات بالاتر امری اجتناب ناپذیر گردیده است لذا برای تامین فشار و دبی آب مصرفی از انواع پمپ سانتریفیوژ تک پروانه، پمپ سانتریفیوژ دو پروانه و پمپ سانتریفیوژ چند پروانه و همچنین انواع بوسترپمپ های دو و چند پمپه استفاده می گردد.

پمپ آب یا پمپ آب خانگی، پمپی است که در مصارف خانگی جهت تقویت فشار آب خانگی استفاده می شود. برای افزایش فشار آب خانگی از پمپ های مختلفی می توان استفاده کرد که پمپ جتی می تواند انتخاب خوبی باشد.

راهنمای انتخاب پمپ جتی 

چگونه یک پمپ جتی را انتخاب کنیم؟

یک پمپ جتی، یک سیستم آبی است که دهانه ای از آب برای نیروی محرکه ایجاد می کند. طبقه بندی مکانیکی آن ممکن است با یک پمپ جریان محوری، یک پمپ سانتریفیوژ، یا یک پمپ جریان مخلوط (که ترکیبی از هر دو طرح سانتریفیوژ و محوری است) باشد. این ترکیب همچنان شامل نیروی جذب آب به پمپ، تامین آب پمپ، و یک سرلوله برای هدایت کردن جریان آب به خارج از پمپ است.

سیستم های پمپ جتی از سال 1984 تولید می شوند و طیف وسیعی از انواع آن ارائه می شود. هر شرکت تولید کننده پمپ جتی می خواهد که محصول خود را با کمترین هزینه تولید کند. برای رسیدن به این هدف هیچ چیز مهم تر از سایز پمپ جتی نمی باشد. در انتخاب یک پمپ مناسب بسیاری از ملاحظات را باید در نظر گرفت. مانند این که آیا به یک پمپ تشدید کننده هیدرولیک نیاز دارید یا یک پمپ ساده، ارزان و قدرتمندتر. در اینجا سعی می کنیم به شما در خصوص خرید آگاهانه کمک کنیم.

کاربرد شما چیست ؟

 

انتخاب یک پمپ آب کامل همیشه به کاربرد خاص شما بستگی دارد. به این سوالات پاسخ دهید:

چه سرعتی برای خروجی آب نیاز دارید ؟ آیا نیاز شما با یک نازل تک بر آورده می شود؟ یا به چند نازل نیاز دارید ؟

شما همچنین باید عواملی مانند مسائل روبرو را در نظر بگیرید: متراژ واحد، تعداد طبقات آپارتمان، میزان مصرف آب، تعداد شیر آب، تعداد واحد ساختمان، محل قرار گیری پمپ در ساختمان (بعد از کنتور آب و در ورودی آب ساختمان و یا بر روی پشت بام)، طول مسیر لوله کشی ها در داخل ساختمان و سایز لوله ها در داخل ساختمان…..

انتخاب صحیح موتور پمپ آب خانگی یا الکتروپمپ خانگی جهت تقویت فشار آب کاملا مشکل مصرف کننده را برطرف می نماید.

روش تنظیم پمپ آب جتی یا خانگی

 

الکتروپمپ های آب خانگی به دو دسته تقسیم می شوند. 1- الکتروپمپ های افزایش فشار آب 2-الکتروپمپ های آب در گردش (سیرکولاتور یا پمپ های برگشت آب گرم ). الکتروپمپ های آب در گردش، جهت به گردش درآوردن آب گرم در یک مدار بسته (مثل شوفاژخانه ها) استفاده می گردند و عموما الکتروموتورهای آنها 1500 دور هستند. ولی الکتروموتور های پمپ مورد اول 3000 دور هستند. هرچه میزان دور الکتروموتور بیشتر باشد میزان فشار و صدای تولیدی در هنگام کار بیشتر خواهد بود.

عموما جهت اتوماتیک کردن پمپ های افزایش فشار از سه سیستم استفاده می گردد:

 1. استفاده از منبع تحت فشار و لوازم اتوماتیک
 2. استفاده از ست کنترل یا کلید دیجیتال
 3. استفاده از تابلو فرمان (جهت الکتروپمپ های سه فاز و احیانا اینورتر)

انواع پمپ خانگی

انواع پمپ آب خانگی

پمپ خانگی با مخازن انبساط

در پمپ آب خانگی با مخزن انبساط، تعداد دفعات سرویس کردن و کنترل آن بیشتر از دیگر مدل ها می باشد. در این نوع پمپ اندازه منبع انبساط به صورت مستقیم به اندازه آب مصرفی بستگی دارد. از اجزا این پمپ آب می توان به پنج راهی و کلید اتوماتیک، درجه و منبع انبساط اشاره نمود.

 

پمپ آب خانگی با ست کنترل یا کلید اتوماتیک دیجیتالی

پمپ آب خانگی با کلید اتوماتیک نسبت به پمپ خانگی با منبع انبساط نسبتا هزینه کمتری دارد ولی برای استفاده از این نوع پمپ آب باید میزان باز و بسته شدن شیر را مد نظر قرار داد چون در هر دور باز و بسته شدن شیر کلید اتوماتیک استارت زده و پمپ شروع به کار می کند لذا در مورادی که میزان مصرف بیشتر است باید از این نوع پمپ صرفنظر نمود.

 بوستر پمپ خانگی

بوستر پمپ خانگی به دلیل هزینه نگهداری کم و با صرفه بودن، دارای جایگاه مهمی در صنعت بوده و در نتیجه در اکثر مجتمع های مسکونی و مراکز بزرگ تفریحی، اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. از اجزاء تشکیل دهنده بوستر پمپ خانگی می توان به الکترو پمپ، فشار سنج، تابلو کنترل، اینورتور و غیره اشاره نمود.

 

نکات پس از خرید پمپ آب خانگی 

 

 • جهت افزایش طول عمر پمپ آب خود، تلاش نمایید منبع دیافراگمی با حجم بالاتر تهیه نمایید.

 

 •  وزن لوله ها را مهار نمایید و توجه نمایید که پمپ زمینی به عنوان تکیه گاه وزن لوله های سیستم لوله کشی در معرض فشار نباشد.

 

 • مبحث 16 مقررات ملی ساختمان: اتصال پمپ به انشعاب اصلی آب شهری غیر مجاز است، بنابراین برای نصب پمپ باید از لوله اصلی آب شهری جدا شده و در محلی غیر از آن و توسط شیر یکطرفه به سیستم آب شهری اتصال یابد.

 

 • برای کارکرد پمپ ها به صورت اتوماتیک و کاهش دفعات روشن وخاموش شدن پمپ ها و در نتیجه عملکرد کم صداتر پمپ نیاز به نصب مخزن تحت فشار به همراه درجه و کلید اتوماتیک است چرا که آب تحت فشار ذخیره شده در منبع مذکور باعث ایجاد یک فشار ثابت در پشت لوله گردیده و در نتیجه کاهش چشمگیر دفعات روشن وخاموش شدن پمپ و همچنین ایجاد جریان متناوب و یکنواخت آب در لوله ها را در پی دارد.

 

 • هنگام راه اندازی و نصب پمپ آب منزل بهتر است مکان نصب پمپ را پائین تر و یا همسطح ورودی آب قرار داده تا فشار مکش ایجاد شده مثبت باشد، اگر این کار در بعضی از شبکه های آبرسانی امکان پذیر نبود، تا آنجائی که وضع ایستگاه های پمپاژ اجازه می دهد باید سعی نمود پمپ نزدیک سطح مایع منبع مکش قرار گیرد تا بخشی از توان پمپ صرف مکش آب نگردد و مشکلات کمتری در کار پمپ ایجاد شود، مسیر لوله کشی باید حتی المقدور مستقیم و از ایجاد خم ها و زانوها کمتری استفاده گردد، بین زانوئی و محل اتصال مکش باید لوله مستقیمی به طول حداقل 5 برابر قطر مکش فاصله ایجاد نمود. چون در غیراین صورت فشار مکش نامتعادلی ایجاد شده و یک طرف چشمه پروانه و محفظه مکش پر تر از طرف دیگر شده و تلفات هیدرولیکی پمپ زیاد شده و راندمان پمپ کم می گردد. با قطر لوله مکش باید یک نمره بیشتر از قطر مجرای رانش بوده و اگر امکان پذیر نیست حداقل یکسان باشد. در مجتمع های مسکونی بزرگ که از بوستر پمپ آب استفاده می گردد توجه به موارد ذیل در طول عمر بوستر پمپ شما موثر خواهد بود. در مسیر رانش پمپ، یک شیر دروازه ای و یک سوپاپ کنترل قرار می دهند. کار این سوپاپ حفظ پمپ در مقابل فشارهای اضافی وارد بر پمپ است. سوپاپ انتهای لوله مکش باید حداقل 1.5 متر از سطح مایع مکش پائین تر بوده و پمپ نیز باید به سطح منبع مکش نزدیک باشد. پمپ و موتور را باید روی فونداسیون محکمی نگهداشت تا منجر به لرزش وصدای اضافه پمپ نگردد در غیر اینصورت بوش های اتصال محور پمپ و موتور و همچنین یاتاقان های آن خراب می شود و سبب شکستگی محور می گردد.

13 comments

 1. سلام ساختمان ما با پارکینگ ۴ طبقه و ۶ واحد می باشد. یه پمپ خودمکشه (دو مکشه) لئو معروف به سرچاهی گرفتم. متاسفانه یه سری متعلقات داشت که نصاب گفت نیازی به اینها نیست . حالا طبقه سوم فشار آب کمی دارند .۱- آیا خریدم اشتباه بوده؟۲- با توجه به اینکه خرید رو انجام دادم و هزینه کردم راهی برای اینکه فشار بالا بره هست؟۳- آیا دلیل کم فشاری نبستن متعلقات نیست؟

  1. سلام
   کاش مدل پمپ و توان آن را هم می گفتین، که مشکل مشخص شود. ولی در حالت کلی پمپ آب خودمکش ۱ اسب، جوابگوی شماست. اگر توان پمپ همین است که مشکل از لوازم جانبی و نحوه نصب آن است. ولی اگر توان پمپ کمتر از ۱ اسب است ، مشکل ضعف آن است.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما با شماره های ۰۲۱۳۳۹۵۶۶۰۴ و ۰۲۱۳۳۹۹۷۵۲۲ تماس حاصل فرمایید

 2. سلام وقت شما بخیر
  ما توی ساختمان ۴ طبقه ۲واحدی هستیم که پمپ اب جتی داریم مشکلی که داریم صدای این پمپه برای داشتن یک پمپ باهمین قدرت اما صدای کمتر شما چی پیشنهاد میکنید
  باسپاس

  1. سلام
   معمولا برای ساختمان شما یک پمپ ۱.۵ اسب دو پروانه و یا نهایتا پمپ ۲ اسب ابارا جوابگوی شما می باشد. البته باید از یک منبع ذخیره ۲۰۰۰ لیتری به همراه منبع تحت فشار ۱۰۰ لیتری و لوازم اتوماتیک نیز استفاده کنید.

 3. نریمان ولی زاده دانا

  ام کردن مشکل داریم در ضمن از پکیج شوفاژ دیواری استفاده میکنیم و می خواهیم پمپ را داخل ساختمان قرار دهیم (پارکینگ) قرار دهیم در صورتیکه کنتور آب در حیاط هست.
  ۱_از چه پمپی استفاده کنیم ( توان و برند ) ؟
  ۲- در ضمن چه تجهیزات دیگری را باید تهیه کنیم ؟
  ۳_چه تجهیزاتی را جهت راندمان بالاتر توصیه می کنید .

  ممنون از صبر و بردباری شما
  نریمان ولی زاده ۰۹۱۲۲۰۵۰۰۰۳

 4. نریمان ولی زاده دانا

  سلام ممنون از سایت شما
  میخواستم برای یک ساختمان ۴ طبقه تک واحدی که برای مصارف معمولی مشکلی نداریم و فقط هنگام حمام کردن مشکل داریم در ضمن از پکیج شوفاژ دیواری استفاده میکنیم و می خواهیم پمپ را داخل ساختمان قرار دهیم .
  ۱_از چه پمپی استفاده کنیم ( توان پمپ و برند پمپ ) ؟
  ۲- در ضمن چه تجهیزات دیگری را باید تهیه کنیم ؟
  ۳_چه تجهیزاتی را جهت راندمان بالاتر توصیه می کنید .

  ممنون از صبر و بردباری شما

  1. کارشناس

   سلام
   شما می توانید از یک پمپ ۱ اسب بشقابی به همراه منبع ۶۰ لیتری و لوازم اتوماتیک (برای کل ساختمان) استفاده نمایید.
   در ضمن می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما با شماره های ۰۲۱۳۳۹۹۷۵۲۲ و ۰۲۱۳۳۹۵۶۶۰۴ تماس حاصل فرمایید .

 5. سلام خسته نباشید ، ممنون برای مطالب مفیدی که گذاشتین،لطفا راهنمایی کنید برای یک ساختمان سه طبقه تک واحدی به متراژ هرواحد ۴۰متر باید از چه نوع پمپ ابی استفاده کنیم .

  1. سلام ، متشکرم
   شما می توانید از یک پمپ ۱ اسب بشقابی ابارا به همراه لوازم اتوماتیک استفاده نمایید.
   در ضمن شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید

 6. سلام.وبسایت جالبی دارید.واقعا ممنونم

 7. خسته نباشید ممنون به خاطر این مطلب کاربردی

 8. برای یک ساختمان ۵ طبقه تک واحدی از کدوم الکتروپمپ آب و با چه قدرتی استفاده کنم؟

  1. پمپ آب ۱.۵ اسب پنتاکس یا ابارا گزینه های مناسبی هستند
   می توانید به صفحه مربوط به ابارا یا پنتاکس مراجعه کنید و اطلاعات دقیق این پمپ ها را ببینید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سابقه طولانی

17 سال سابقه فروش و ارائه محصولات

پوشش سراسری

ارسال کالا به تهران و سراسر ایران

تنوع در خرید

فروش کلیه برندهای معتبر موجود در بازار

خرید مطمئن

کیفیت بالا / اصالت کالا / قیمت پایین

Call Now Button