پمپ آب خورشیدی

پمپ آب خورشیدی

پمپ آب خورشیدی می تواند برای جاهایی که دسترسی به برق ندارند، آب فراهم کند. معمولا این مکان ها برای تامین آب به نیروی حیوانی یا انسانی و موتورهای دیزلی اتکا دارند. پمپ آب خورشیدی می تواند جایگزین سیستم های پمپ امروزه شوند و در نتیجه هم مزایای اجتماعی-اقتصادی و هم مزایای دیگر دارند. آبی که توسط پمپ آب خورشیدی فراهم می شود، می تواند برای آبیاری، تامین آب دام و آب آشامیدنی استفاده شود.

یک سیستم پمپ آب خورشیدی در واقع یک سیستم پمپ الکتریکی است که با چند پنل وی، برق تولید می کند. معمولا یک سیستم پمپ خورشیدی شامل تعدادی پنل خورشیدی می شود که نیروی یک موتور الکتریکی را تامین می کند و موتور هم به نوبه ی خود  به پمپ سطحی نیرو می دهد. آب ممعمولا از سطح زمین یا رودها به منبع ذخیره پمپاژ می شود. بنابراین برای این سیستم ها به ذخیره ی انرژی نیاز نیست. یک مدل از نصب دستگاه در نمودار نشان داده شده است.

پنل خورشیدی

 

کاربرد:

دو مدل اصلی از پمپ آب خورشیدی وجود دارد:

پمپ آب سانتریفیوژی که با چرخش موتور بالا مکش آب را از میان لوله انجام می دهد. اکثر پمپ های با جریان متناوب برق (AC) از چنین پروانه (ایمپلر)های سانتریفیوژی استفاده می کنند. اگرچه با قدرت پایین، عملکرد پمپ به طرز قابل توجهی کاهش می یابد; که همین پمپ های سانتریفیوژی را برای کاربرد در پمپ آب خورشیدی نامناسب می سازد. چون با توجه به هوای ابری انتظار قدرت پایین هم می رود.

پمپ جایگزین مثبت که معمولا از پیستون برای انتقال آب استفاده می کند. بسیاری از پمپ های آب خورشیدی از پمپ جایگزین مثبت استفاده می کنند که آب را به بدنه می فرستند و از آنجا با پیستون یا پیچ خورشیدی آن را با فشار خارج می کنند. این نوع پمپ کندتر از مدل های دیگر عمل می کند اما حتی با قدرت پایین هم عملکرد خوبی دارند و می تواند به ارتفاع بالا برسد. از آن جایی که پنل پی وی گران است و منبع نیرو متناوبی است، پمپ آب خورشیدی باید تا حد ممکن کافی باشد. کافی بودن پمپ آب خورشیدی با مقدار آبی که برای پمپاژ در هر وات ستفاده می شود، محاسبه می شود.

دو نوع پمپ آب وجود دارد: پمپ آب شناور و پمپ آب سطحی. اینکه کدام نوع پمپ مناسب تر است بستگی به منبع آب دارد. اگر منبع آب، چاه باشد، پمپ باید در زیر آب قرار بگیرد. پمپ آب سطحی می تواند کنار دریاچه و پمپ آب شناور می تواند روی آب قرار بگیرد. پمپ سطحی از پمپ شناور ارزان تر است اما برای مکش خیلی مناسب نیست و فقط می تواند از عمق حدود 6.5 متر آب را بیرون بکشد. در عوض پمپ سطحی برای فشار آوردن به آب در مسافت های طولانی بسیار عالی است.

پمپ های دیگری نیز برای آبیاری از راه دور موجود است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سابقه طولانی

17 سال سابقه فروش و ارائه محصولات

پوشش سراسری

ارسال کالا به تهران و سراسر ایران

تنوع در خرید

فروش کلیه برندهای معتبر موجود در بازار

خرید مطمئن

کیفیت بالا / اصالت کالا / قیمت پایین

Call Now Button