توربو پمپ چیست

اگر نمی دانید توربو پمپ چیست، و به ساختمان توربو پمپ ها علاقمند هستید، حتما این مقاله را نا انتهای مطالعه کنید. در ادامه در مورد مشخصات اصلی توربو پمپ ها توضیح خواهیم داد. بخصوص توربو پمپ آتش نشانی و توربو پمپ موشک.

پیشنهاد ویژه: برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص خرید پمپ آب و البته خرید پمپ های آتش نشانی حتما بهترین فروشگاه پمپ آب تهران تماس بگیرید.

توربو پمپ
توربو پمپ

توربو پمپ

توربو پمپ پمپ‌هایی هستند که از دو قسمت اصلی تشکیل یافته‌اند یک پمپ روتودینامیک و یک توربین گاز که روی یک شفت سوار شده‌اند یا توسط گیربکس به همدیگر متصل شده‌اند. هدف از استفاده توربوپمپ تولید مایع فشار بالا برای تغذیه محفظه احتراق، راکت یا استفاده دیگر آن بعنوان محرک پمپ‌ها در جایی که دسترسی به برق امکان‌پذیر نیست.

توربو پمپ چیست

همانطور که بالا تر نیز گفته شد توربو پمپ ها نوعی از پمپ ها هستند که مایع با فشار بالا را تولید میکنند. توربو پمپ ها به دو نوع تقسیم میشوند:

پمپ گریز از مرکز
در این پمپ‌ها سیال در جهت محور وارد پروانه شده و در جهت عمود بر محور از پروانه خارج می‌شود. موارد استفاده این پمپ‌ها دبی‌های کم و هد زیاد می‌باشد.
پمپ جریان محوری
در این پمپ‌ها سیال در جهت محور وارد پروانه شده و در امتداد آن نیز خارج می‌شود. موارد استفاده این پمپ‌ها در دبی‌های زیاد و هد کم می‌باشد.

مشخصات اصلی توربو پمپ ها

مشخصات اصلی توربو پمپ ها به این صورت می باشد که توربو پمپ‌ها دارای سه جزء اصلی می‌باشند. این اجزاء عبارتند از:

هدایت کننده:
همانطور که از نام این بخش مشخص است وظیفه آن هدایت سیال به داخل این پمپ (پروانه) است به نحوی که سیال بطور مماس بر پره‌های پروانه وارد آن شود. در غیر این صورت برخورد سیال با پره‌ها با زاویه متفاوت منجر به ایجاد گردابه در سیال و افت موضعی می‌شود.

پروانه با چرخ:
این بخش مهم‌ترین قسمت پمپ است که متحرک بوده و وظیفه اصلی آن انتقال انرژی مکانیکی روتور به صورت جنبشی و پتانسیل به سیال است. سیال از وسط پروانه وارد آن شده با توجه به نیروی گریز از مرکزی که از طرف پروانه به آن اعمال می‌شود به بیرون پر تاب می‌گردد.

کاهش دهنده یا جمع کننده:
این قسمت در خروجی پمپ و بعد از پروانه قرار دارد. نقش آن علاوه بر جمع کردن و هدایت سیال به بیرون تبدیل سیال خروجی از پروانه به فشار است.

توربو پمپ موشک
توربو پمپ موشک

توربو پمپ موشک

توربو پمپ موشک، ماشینی از نوع دوار با سرعت و دقت عملکردی بالا بوده و از اجزا متعدد و نسبتا پیچیده ای تشکیل شده اند و یک بخش بسیار مهم در راکت های موشک های سوخت مایع و ماهواره برها می باشند که وظیفه آن ها افزایش فشار سوخت مایع وانتقال آن ها از مخزن سوخت به محفظه های احتراق وتغذیه تحت فشار موتور موشک ها می باشد.

توربو پمپ آتش نشانی

توربو پمپ آتش نشانی وسیله پمپی می باشد که با استفاده از پروانه جهت تخلیه مواد زائد مانند مایعات نفتی، آب و غیره… این امکان را بوجود می آورد تا بتوان بدون نیاز به نیروی برق و الکتریسته این مایعات را توسط انرژی آب تخلیه و به مکان دیگر منتقل کرد.

مشخصات توربو پمپ آتش نشانی عبارت است از:

  • نیروی محرکه پمپ، هیدروموتور می باشد.

آب تحت فشار شیلنگ به ورودی توربین وارد شده و از طرف دیگر توسط شیلنگ دوم، از خروجی توربین برگشت داده می گردد.

تغییر انرژی آب تحت فشار به انرژی مکانیکی، سبب حرکت درآمدن پره های پمپ اجکتور شده و در نهایت محصول ریخته شده از محل تخلیه می گردد.

  • قابلیت تخلیه مایعات و پس مانده ها از کف.

ساختمان توربو پمپ ها

حال که با توربو پمپ و وظایف آن ها اشنا شدیم زمان ان رسیده است که ساختمان توربو پمپ ها را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

ساختمان توربو پمپ و اجزای تشکیل دهنده آن بسته به نوع پمپ، نحوه استفاده از آن و مشخصات سیال مورد پمپاژ، متفاوت می باشد. معمولا توربو پمپ ها به دو گروه مجزا تقسیم بندی می شوند که این دو گروه عبارت اند از:

گروه اول اجزای اصلی شامل:

اجزای دوار (چرخ و محور) و اجزای ثابت (هدایت کننده، دیفیورز، محفظه حلزونی و پوسته). گروه دوم اجزای فرعی شامل:

محفظه آب بندی، یاتاقان ها، بوش ها،حلقه های آب بندی و وسایل تعادل نیروهای محوری

پمپ های سانتریفوژ

همانطور که قبلا ذکر شد، توربو پمپ مهم ترین گروه از پمپ های پویا هستند. توربو پمپ ماشینهایی هستند که انرژی مکانیکی و حرکت چرخشی از انرژی هیدرولیکی، انرژی پتانسیل و مایعات جنبشی افزایش می دهد. پمپ و پروانه انتقال انرژی مکانیکی مایع رانده شده است.با توجه به پیشرفت در تکنولوژی، استفاده از آنها در صنعت فراگیر شده است که اغلب جایگزین پمپ های رفت و برگشتی شده اند. توربو پمپ را می توان در نوع حرکت سیال در آن به سه دسته تقسیم کرد:

در پمپ،مایع وارد محور پروانه و عمود بر محور پروانه حذف شده است. استفاده از سر پمپ نرخ بالا و پایین است.

در خصوص پروانه پمپ ها حتما مقاله فروش انواع پروانه پمپ را مطالعه کنید. همچنین خواندن مقاله کاویتاسیون چیست مفید می باشد

اجزای اصلی پمپ توربو

توربو پمپ سه قسمت اصلی هستند. این قطعات  شاملاز هدایت کننده، پروانه یا چرخ و کاهش دهنده یا جمع کننده.

A) هدایت کننده: همانطور که از نام این بخش مشخص شده است،وظیفه هدایت مایع به داخل پمپ (پروانه) به طوری که مایع مماس پروانه تیغه را وارد کنید. در غیر این صورت برخورد با تیغه های مایع با زوایای مختلف به ایجاد گردابه در سیال و افت محلی است.

B) پروانه یا چرخ: (پروانه) این مهم ترین بخش از ایستگاه تلفن همراه است و وظیفه اصلی این است برای انتقال انرژی مکانیکی روتور به عنوان مایع جنبشی و پتانسیل. مایع از وسط مجوز واردات است که به علت نیروی گریز از مرکز از پروانه به درخواست آن را به نوسان از پر شود.پروانه در محور پمپ نصب شده و با آن می چرخد.

C) کاهش دهنده یا جمع کننده: این خروجی پمپ و بعد از پروانه است. همانطور که معلوم شد، علاوه بر جمع آوری و هدایت مایع به خروجی فشار مایع از پروانه، اما این نقش علاوه بر جمع آوری مایع و هدایت آن را به. گردآورنده در مسکن پمپ و تنها در اطراف پروانه واقع، به طوری که مایع از مجوز لازم به تصویب مجرای واگرا است، و سپس به لوله خروجی هدایت می شود.با توجه به قانون برنولی و به دلیل سرعت جریان در حین عبور از کانال است به حلزون گوش، به نام فشار کاهش می یابد افزایش خواهد یافت.

برخی از پمپ سد به جای منتشر استفاده می شود. سپس سیال از پروانه عبور و منتشر کننده انرژی جنبشی تبدیل به انرژی پتانسیل است.

سوالات متداول

توربوپمپ یعنی چه؟

هدف از استفاده از توربو پمپ ها تولید مایع فشار بالا برای تغذیه محفظه احتراق، راکت یا استفاده دیگر آن بعنوان محرک پمپ‌ها در جایی که دسترسی به برق امکان‌پذیر نیست.

کاربرد توربو پمپ ها چیست؟

یکی از کاربرد های توربو پمپ ها تغذیه محفظه احتراق می باشد، داخل مقاله کاربرد های توربو پمپ را مورد بررسی قرار داده ایم.

وظیفه اصلی توربو پمپ ها چه می باشد؟

وظیفه اصلی توربو پمپ ها محرک پمپ‌ها در جایی که دسترسی به برق امکان‌پذیر نیست می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط
دستگاه اوزون زن استخر

دستگاه اوزون زن استخر

برای خرید دستگاه اوزون زن استخر حتما بهترین مرکز فروش تجهیزات استخری در تهران را انتخاب کنید. در ادامه لیست قیمت انواع دستگاه ازن ساز

پمپ تصفیه استخر

پمپ تصفیه استخر

اگر به دنبال خرید پمپ تصفیه آب استخر خانگی و استخر ماهی هستید، حتما لیست قیمت پمپ تصفیه استخر را از ما استعلام کنید. 02133997522

پمپ آب طبقاتی عمودی و افقی

پمپ آب طبقاتی عمودی و افقی

اگر نمی دانید پمپ آب طبقاتی چیست، حتما این مقاله را تا انتهای بخوانید. در این مقاله در مورد انواع پمپ آب طبقاتی عمودی و

فیلتر شنی چیست

فیلتر شنی چیست

اگر نمی دانید فیلتر شنی چیست و به دنبال خرید فیلتر شنی استخر هستید، ما فروشنده بهترین انواع فیلتر شنی در تهران هستیم. برای دریافت