روش انتخاب پمپ و آشنایی با انواع پمپ

روش انتخاب پمپ و آشنایی با انواع پمپ

پمپ آب وکیوم

به طور کلی پمپ ها کمک می کنند تا انواع مایعات و گازها، با استفاده از فعالیت های مکانیکی جابجا شوند. سه نوع اصلی پمپ عبارتند از:

 1. پمپ لیفت (بالابر مستقیم)
 2. پمپ جایگزین
 3. پمپ جاذب

در هر سه دسته بندی، انواع مختلفی وجود دارد که هر کدام کارکرد مخصوص به خود را دارند، این پمپ ها شامل پمپ آب لجن کش، پمپ وکیوم یا خلأ، پمپ آب، پمپ زباله و پمپ هیدرولیک می شوند. قبل از اینکه خریدار پمپی را بخرد باید اول مشخص کند که به چه نوع پمپی نیاز دارد و این پمپ چه ویژگی های را دارد.

انواع اصلی پمپ

این مهم است که خریدار اطلاعات نسبتاً کاملی راجع به هر پمپ داشته باشد تا بتواند با توجه به نیاز خود بهترین تصمیم را بگیرد، خریدار هنگام جستجو، انواع مختلفی از پمپ ها را برای انتخاب در پیش رو دارد که این پمپ ها شامل پنج نوع می باشند:

پمپ وکیوم

پمپ وکیوم، گاز را از مخزن آب بندی شده بیرون می کشد و خلأ ایجاد می کند، معمولا پمپ وکیوم به 3 روش این کار را انجام می دهد: جایگزین مثبت، جنبشی و گیرانداز

 • وکیوم جایگزین مثبت: طی استفاده از مکانیزمی که اجازه می دهد گازها در اتاقک جریان داشته باشند حفره ایجاد و بسته می شود و گاز به اتمسفر فرستاده می شود و این چرخه تکرار می شود.
 • وکیوم جنبشی: مولکول های گاز توسط حرکت سریع تیغه چرخان و تراکم مایع از اتاقک به بیرون فرستاده می شوند، این پمپ ها، پمپ های مولکولی نیز نامیده می شوند.
 • وکیوم گیرانداز: این نوع پمپ ها گاز را در حالت جامد جذب می کنند و به حالت خلا بسیار بالا می رسند اگرچه این حالت پایدار نیست.

از پمپ وکیوم برای تبدیل خلأ کم به خلأ زیاد استفاده می شود و برای ساختن الکترونیک ها مانند پمپ های برودتی یا هر کاری که نیاز به نوعی خلأ داشته باشد استفاده می شود.

پمپ آب

پمپ آب می تواند برای مصارف تجاری، خانگی مانند آپارتمان، ویلا، ساختمان یا چاه ها به کار گرفته شود. در پمپ آب می بایست سیل روی دستگاه صحیح قرار گرفته باشد در غیر این صورت کل پمپ باید عوض شود.

 • پمپ آب خانگی: این نوع پمپ، آب را تا طبقات بالای ساختمان منتقل می کند و بر اساس تعداد سینک و دستشویی که در آپارتمان یا خانه موجود است خریدار می بایست یکی از انواع پمپ آب خانگی را خریداری می کنند.
 • پمپ آب تحت فشار: پمپ آب تحت فشار در خانه ها و شرکتها کار گذاشته می شود و فشار آب سالانه را تنظیم می کند و جریان آب را در مناطق مختلف محل موردنظر کنترل می کند.

پمپ زباله

پمپ زباله بیشتر برای پمپاژ پسماند آب استفاده می شود. پمپ زباله معمولا پسماندهای فاضلاب زیرزمینی را پمپاژ می کند تا به سطح قابل دسترس برساند. پسماندها ممکن است حاوی جامدات نرم یا سخت باشند. در کل 4 نوع پمپ زباله وجود دارد:

 • پمپ سرنگی: پمپ زباله برای حمل کردن مقدار مشخصی مایع در مدت زمانی مشخص استفاده می شود. پمپ های مکنده به طور خودکار مایع را حمل می کنند. در حالیکه پمپ های تزریقی مایع را با سرعت بالا پرداخت می کنند.
 • پمپ بهداشتی: پمپ بهداشتی در کارخانجات تقطیر سازی، فرآورده های غذایی و سایر مواردی که نیاز به سطح بهداشتی بالا دارند استفاده می شود.
 • پمپ حفره ای: پمپ حفره ای برای حمل مواد آبکی و مایعاتی که مشکوک به داشتن جامدات هستند، استفاده می شود. مایعات با کمک پمپ زباله معمولا به سمت مخزن ذخیره حرکت می کنند یا از طریق لوله ی پمپ پمپاژ می کنند و پاکسازی آن آسان است.
 • پمپ جایگزین مثبت: مایعات از طریق نیروی مکانیکی این نوع پمپ جابجا می شوند. این کار اغلب با استفاده از پیستون ها، دنده ها، دیافراگم ها انجام می شود. نیرو از طریق هیدرولیک ها، آب و یا پنل های خورشیدی تامین می شود.

حتما پمپ زباله را به طور منظم بشویید. این دستگاه ها برای جابجایی موادی که گاه پر از مواد غذایی و دیگر جامدات هستند و می توانند باعث گرفتگی شوند، استفاده می شوند.

پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک در سیستم های هیدرولیکی استفاده می شود. این نوع پمپ برچسب هیدرواستاتیک (جایگزین مثبت) یا هیدرودینامیک (جایگزین ثابت یا متغیر) می خورند. پمپ هیدرولیک شامل 6 گروه اصلی می شوند:

 • پمپ دنده ای: رایج ترین نوع پمپ هیدرولیکی به طور گسترده در تاسیسات شیمیایی استفاده می شود. دو نوع پمپ دنده ای اصلی پمپ های دنده ای داخلی و خارجی هستند.
 • پمپ پره ای گردشی: شامل پره هایی می شوند که روی بردار قرار دارند. بردار در حفره می چرخد. پره ها همچنان که پمپ می چرخد، در هدایت و انتقال خودکار نیرو استفاده می شوند.
 • پمپ پیچی: پمپ های قدیمی در آبیاری و انتقال جامدات مثل غلات استفاده می شوند. یک پمپ جایگزین مثبت از یک یا چند پیچ برای جابجایی مواد استفاده می کند.
 • پمپ محوری خمیده: پمپ محوری خمیده در دو طرح اصلی وجود دارد: توما با زاویه 25 درجه و والمارک با زاویه ی 40 درجه با فاصله ی حداکثری بین شفت و پیستون ها و با بهترین بهره وری

هنگام خرید یک پمپ هیدرولیکی، باید بدانید که پمپ مورد نیاز، پمپ سیستم باز است یا پمپ سیستم بسته.

پمپ لجن کش

پمپ لجن کش برای حمل آبی که یکجا جمع شده و به صورت لجن درآمده است استفاده می شود. این پمپ معمولا در انبار یا زیرزمین خانه ها و شرکتها که احتمال تجمع آب در آنها امکان دارد. (خصوصا جاهایی که پایین تر از سطح آب قرار دارند) استفاده می شود. پمپ لجن کش به دو نوع اصلی تقسیم می شود:

 • پمپ لجن کش ستونی (شفت و غلاف): موتور پمپ بالای لجن قرار می گیرد و همین باعث می شود که پمپ خیلی راحت تر و روان تر کار کند.
 • پمپ لجن کش شناور: این پمپ داخل لجن کار می کند، و جهت جلوگیری از قرار گرفتن کاربر در شوک الکتریکی، با سیل بسته می شود.

اغلب یک پمپ پشتیبان وجود دارد که با باتری کار کرده  و در صورت قطعی برق، از آن استفاده می شود. در این صورت اگر برق نباشد، پمپ همچنان کار می کند.

 

نگهداری پمپ

برای صرفه جویی در زمان، باید حتما مراقبت های لازم را به عمل آورد و طبق برنامه ها پیش بروید. حتما در فواصل زمانی منظم، وضعیت پمپ ها را بررسی کنید و از مسائل و مشکلات احتمالی پیشگیری کنید.

 

نتیجه گیری

افراد و شرکتها برای جابجایی آسان تر مایعات، در محل کار و منازل خود و حتی برای استفاده در داخل یک دستگاه دیگر، از پمپ استفاده می کنند. خریدار باید بداند به چه نوع پمپی نیاز دارد و بر طبق آن خرید کند. هر پمپ کارکرد مختص خود را دارد. پس هیچ محصولی را قبل از بررسی های لازم نخرید. همچنین مهم است که به طور منظم به پمپ ها رسیدگی شود. مثلا باقی مانده ها و اضافات دور ریخته شود، اجزای پمپ روغنکاری گردد تا پمپ بیش از حد داغ نشود و در وضعیت مناسب خود باقی بماند. یک برنامه مراقبت منظم باعث می شود. بررسی خوب و مناسبی انجام گیرد و در صورت لزوم تغییراتی انجام گیرد تا از خرابی دستگاه جلوگیری شود.

2 comments

 1. لجن کش جهت انتقال پس ماند کارخانه لاز دارم ممنون میشم من رو راهنمایی کنید

  1. گروه مستر

   مدل پیشنهادی پمپ ابارا ایتالیا مدل DL/WC51.580 می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سابقه طولانی

17 سال سابقه فروش و ارائه محصولات

پوشش سراسری

ارسال کالا به تهران و سراسر ایران

تنوع در خرید

فروش کلیه برندهای معتبر موجود در بازار

خرید مطمئن

کیفیت بالا / اصالت کالا / قیمت پایین

Call Now Button