پمپ آب پیستونی یا پلانجری

پمپ آب پیستونی (پلانجری)

پمپ آب پلانجری

پمپ آب پیستونی (پلانجری) از انواع پمپ جایگزین مثبت رفت و برگشتی است. پمپ آب پیستونی (پلانجری) در چهار نوع موجود است: مستقیم یا غیر مستقیم، ساده یا دوبلکس، یک کاره یا دوکاره، و پمپ های قدرتی

قدرت برخی از پمپ های آب رفت و برگشتی از نیروی محرکه ای تامین می شود که حرکت آن به صورت رفت و برگشتی است. قدرت این پمپ آب ها از طریق پلانجر یا پیستون بخاری رفت و برگشتی تامین می شود. میله ی پلانجر پیستون بخاری، یا مستقیما به پیستون مایع پمپ متصل است یا به طور غیرمستقیم توسط یک میله یا رابط به پیستون وصل می شود.

پمپ آب پیستونی مستقیم در قسمت انتهایی پمپ مایع پیستونی (پلانجری) قرار دارد که مستقیما با میله ی پمپ حرکت می کند و پیستون را حمل می کند.

پمپ آب ساده که به آن پمپ آب پیستونی تکی هم گفته می شود پمپی است که یک سیلندر پمپ مایع تکی دارد.

پمپ آب دوبلکس برابر با دو پمپ ساده است که بر یک پایه در کنار هم قرار گرفته اند. کار کردن پیستون ها یا پلانجرهای یک پمپ آب دوبلکس به گونه ای تنظیم شده است که وقتی یک پیستون منبسط شده و بالا می رود، پیستون دیگر در پایین ترین نقطه قرار می گیرد و بالعکس. این هماهنگی، ظرفیت پمپ آب دوبلکس را از نظر طراحی دو برابر بیشتر از ظرفیت پمپ ساده می کند.

پمپ آب پیستونی (پلانجری) تکی، پمپی است که ساکشن (مکش) می کند. پر کردن سیلندر پمپ آب تا حداکثر خود، در یک سمت آن انجام می گیرد; به این عمل حرکت (ضربه) مکش گفته می شود، سپس پلانجر، مایع را با ضربه ی برگشتی از سیلندر به بیرون می فرستد. بنابراین سیلندر از آن سر خود تخلیه می شود. در مکش برگشتی آن سر سیلندر که تازه تخلیه شده، پر می شود و آن سر سیلندر که تاز پر شده، تخلیه می شود.

یک نمونه از هماهنگی بین پمپ های تکی و دوبله در شکل 13 نشان داده شده است.

a

پمپ آب قدرتی با کاهش دنده ها، میل لنگ و سری، حرکت چرخشی را به حرکت رفت و برگشتی با سرعت کند تبدیل می کند. پلانجرها با حرکت سری به حرکت در می آیند. پمپ آب های پیستونی فشار قوی معمولا پلانجرهای تک کاره هستند و معمولا با سه پلانجر کار می کنند. سه پلانجر یا بیشتر به طرز قابل توجهی جریان پالس را تا حد پمپ ساده و حتی پمپ دوبلکس پایین می آورد.

پمپ آب های قدرتی نوعا بهره وری بالایی دارند و قابل ارتقا به پمپ آب های با فشار قوی بسیار بالا هستند. همچنین پمپ آب های قدرتی می توانند هم با توربین و هم با موتور برقی کار کنند. پمپ آب های قدرتی نسبتا گران هستند و ندرتا از لحاظ بهره وری نسیت به پمپ آب های سانتریفیوژی برتری دارند. اگرچه نسبت به پمپ های پیستونی (پلانجری) بخار که به دلیل نیاز شدید این پمپ ها به بخار زیاد، دائما نیاز به تعمیر و خدمات دارند، برتری دارند. به طور کلی سرعت جریان موثر، با افزایش ویسکوزیته ی مایع پمپاژ شده کاهش می یابد. زیرا سرعت پمپ باید کاهش یابد. بر خلاف پمپ آب های سانتریفیوژی، فشار دیفرانسیلی تولید شده توسط پمپ آب های رفت و برگشتی پیستونی (پلانجری) ربطی به تراکم مایع ندارد. فشار دیفرانسیلی تماما به مقدار نیروی وارده بر پیستون بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سابقه طولانی

17 سال سابقه فروش و ارائه محصولات

پوشش سراسری

ارسال کالا به تهران و سراسر ایران

تنوع در خرید

فروش کلیه برندهای معتبر موجود در بازار

خرید مطمئن

کیفیت بالا / اصالت کالا / قیمت پایین

Call Now Button