پمپ آب بدون برق

پمپ آب وسیله ای جهت انتقال مایعات می باشد که براساس نحوه جابجایی مایعات به سه دسته ی مکش مستقیم، جابجایی مثبت و پمپ های گرانشی تقسیم می گردد. یک پمپ آب جهت شروع به کار از منابعی مانند الکتریسیته، انرژی باد یا آب تغذیه می شود و یا به صورت دستی مدیریت می شود.

به طور کلی فناوری های زیادی جهت مکش آب بدون وجود الکتریسیته وجود دارد که البته در این بین لازم به ذکر است استفاده از سوخت فسیلی یک بحران در جهان و یک اشتباه محسوب می گردد.

پمپ آب بدون برق هیدرولیکی چیست؟

پمپ آب بدون برق یا هیدرولیک یا به طور مختصر پمپ رم، پمپی ساده و بدون موتور جهت پمپاژ آب با جریان پایین می باشد که به پمپ آب گرانشی نیز معروف است. این پمپ ها انرژی خود را از جریان آب چاه، رود، دریاچه و یا چشمه ها تامین کرده و بدین وسیله آب را به مخزن های ذخیره سازی ارسال می کنند. این پمپ ها جهت استفاده در مکان هایی که میزان آب کم بوده و یا منبع انرژی محدود است به کار می روند. با استفاده از فشار ایجاد شده توسط منابع آب، که در بالای پمپ قرار گرفته است، آب پمپاژ شده و حرکت می کند. این پمپ ها یک انتخاب بسیار مناسب جهت استفاده در مناطقی از جهان است که استفاده از منابع مکانیکی و الکتریسیته محدود می باشد.

پمپ آب بدون برق
پمپ آب بدون برق

نمونه ای از پمپ هیدرولیکی خانگی

کاربرد پمپ آب بدون برق هیدرولیکی

پمپ بدون برق هیدرولیکی رم عمدتا برای مناطق تپه ای و کوهستانی و همچنین مناطقی که نیاز به جریان آب کم دارند (مانند مصارف خانگی) استفاده می شود. ازاین پمپ ها معمولا برای آبیاری استفاده نمی شود و در مکان هایی که جریان آب بیشتر بوده لازم است از پمپ های هیدرولیکی بزرگتر با سایز لوله هایی بین 4 تا 6 اینچ استفاده گردد.

سازندگان معمولا سایز پمپ های هیدرولیکی را با اندازه لوله های ورودی و خروجی هماهنگ می کنند. به عنوان مثال یک پمپ هیدرولیکی 6*3 دارای لوله ی ورودی با قطر 6 اینچ و لوله ی خروجی با 3 اینچ است.

 

نیازمندیهای اساسی جهت راه اندازی پمپ آب بدون برق هیدرولیکی

شما جهت انجام پمپاژ آب نیاز به یک منبع دائم مانند استخر و چشمه های طبیعی دائمی دارید که در بالای پمپ واقع شده باشد، و آب به راحتی بتواند به آن وارد شود و یا از آن خارج گردد. البته میزان آب نباید از 3 گالن در دقیقه کمتر شود.

نحوه کارکرد پمپ آب بدون برق گرانشی

این پمپ ها نیاز است که در سطحی پایین تر از منبع تامین آب قرار گیرند. مایعات از منبع به داخل لوله ی اصلی یا (درایو پایپ) جریان می یابد تا فشار کافی جهت پمپاژ ایجاد گردد. این فشار به طور طبیعی افزایش می یابد که افزایش فشار با افزایش میزان آب در منبع تامین آب بیشتر می شود. زمانیکه دریچه فاضلاب بسته می شود، آب به درون سوپاپ و محفطه هوا حرکت داده می شود. سپس سیال به هوای داخل، فشار وارد کرده و آن را مجبور به بازگشت می کند، سوپاپ بسته شده و پمپ، آب را از لوله های خروجی، خارج کرده و به درون منبع ذخیره هدایت می کند.

مزایای استفاده از پمپ آب بدون برق

پمپ آب بدون برق

واضح ترین مزیت استفاده از این پمپ ها، عدم استفاده از برق می باشد. این پمپ ها از سرو صدای کمتری برخوردارند و همچنین لازم به ذکر است که در این گونه پمپ ها از قطعات محرک کمتری استفاده شده که همین امر سبب کاهش پارگی و سایش می گردد. یکی از مزایای مهم پمپ آب بدون برق هیدرولیکی در این است که با برگرداندن آب و استفاده مجدد آن، از هدر رفتن آب تا حد زیادی جلوگیری می کند. پمپ آب هیدرولیکی جزو پمپ های قابل اطمینان بوده و از عمر بالایی برخوردارند و همچنین لازم به ذکر است نصب آنها ساده بوده و عملکرد آنها به صورت دائمی می باشد.

مزیت دیگر پمپ آب هیدرولیکی رم دائم کار بودن آن است که می تواند به راحتی در تمام ساعات شبانه روز و در کل ماه ها فعالیت کند.

علاوه بر این، پمپ های هیدرولیکی به دلیل دارا بودن قطعات محدود در ساختار خود (مانند سوپاپ و محفظه ی هوا)، ازنصب و استفاده ی ارزان و مقرون به صرفه ای برخوردارند. در واقع بخش عمده ی هزینه ها در این نوع پمپ ها فقط به بخش لوله کشی مرتبط می گردد.

معایب استفاده از پمپ آب بدون برق هیدرولیکی

این پمپ ها در مکان های خاصی قابل استفاده اند و در پمپاژ مقادیر سنگین و زیاد آب قابل استفاده نیستند. به طور معمول نرخ خروجی در این پمپ ها پایین بوده و ممکن است نیازبه رسوب گیری نیز داشته باشید.

نحوه نگهداری پمپ بدون برق هیدرولیکی

علی رغم دائم کار بودن پمپ های هیدرولیکی، نگهداری آنها آسان و بدون هیچ گونه دغدغه ای می باشد که این تنها به خاطر وجود تعداد کم قطعات محرک آن است. البته باید به این نکته توجه داشت که اجزا و مواد مورد استفاده در این پمپ ها باید در بازه های زمانی مشخص توسط تکنسین بررسی شود.

رایج ترین مشکلات پمپ آب هیدرولیکی

 • عدم تامین آب مورد نیاز به دلیل تنظیم نبودن دریچه خروج آب اضافی یا وجود مقدار کم هوا در مخزن یکی از مشکلات این پمپ ها می باشد که ممکن است آسیبی جدی به پمپ وارد کند
 • پمپ آب هیدرولیکی رم ممکن است در اثر یخ زدگی در زمستان و یا از دست دادن هوای مخزن دچار آسیب دیدگی شود که در نهایت سبب فشار بر روی قطعات شده و باعث شکستگی می گردد. که جهت تعمیر آنها، نیاز به جوشکاری و یا تعویض قطعات می باشد

16 comments

 1. بسیار عالی و مفید بود خسته نباشید و ارزوی موفقیت بیشتر برای شما.

 2. سلام وقت بخیر از چه نوع پمپی برای بالا اوردن اب از داخل چاهی به عمق ۱۵ تا ۲۰ به سطح زمین بدون استغاده از نیروی برق یا بنزین یا هر سوخت دیگه استفاده میشه کرد البته تاکید روی هیچ گونه نیروی برقی و بنزینی بابت راهنمایی تون ممنونم

  1. سلام با درود پمپ هایی که در این زمینه میتوان معرفی کرد همگی تا عمق ۷ متر عملکرد مفید دارند

 3. سلام اندازه این پمپ و قیمت و سوال داشتم آیا امکان جابجایی پمپ بعد از آبیاری وجود دارد ؟ زمین بنده در مجاورت رودخانه ایست فصلی و در منطقه ای کوهستانی که تا اواخر تابستان آب دارد و زمین در سطح شیبدار به زاویه ۵۰ درجه مشرف به رودخانه است آیا راهکاری وجود دارد که بتوان از آب بوسیله پمپ دستی یاهیدرولیکی استفاده کرد آنجا برق ندارد و امکان نصب موتور بنزینی نیز به خاطر سختی راه وجود ندارد
  سپاس از حوصله و صبوری شما

  1. کارشناس

   با سلام
   در خصوص سوال شما :بهتره که از موتور پمپ بنزینی استفاده کنید چراکه پمپ دستی توانایی پوشش دادن چنینی ارتفاعی را نداره و به دلیل نداشتن برق بهتره از پمپ دیافراگمی استفاده کنید .شما به ناچار می بایست از موتور پمپ بنزینی روبن به قیمت ۶.۳۰۰.۰۰۰ تومان استفاده کنید .

 4. سلام اخر نتونستم جواب سوالمو بگیرم و اینکه دو طرف خونه من یعنی غربی و شرقی دو تا جوی اب (رودکوچک)داریم میخوام از ابش برای ابیاری حیاتم استفاده کنم البته بدون موتور ایا میشود وایا سیستمی وجوددارد با توجه به اینکه سطح اب حدود یک متر از جاده پایین تر هست وایا از سیستمی مثل اثر مویینگی میشه استفاده کرد یعنی کاری کرد با یه وسیله ای سطح ابو بالا اورد و استفاده کرد لطفا راهنمایی فرمایید و البته خودم هم طرحی دارم وجهت کامل شدن طرحم نیاز به مطالعه و تحقیق قبلی دیگران دارم ممنون

  1. سلام
   تنها راه شما استفاده از پمپ آب ۲ اینچ روبن است که به صورت بنزینی کار می کند و آب را تا ارتفاع ۲۰ متر انتقال می دهد.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما با شماره های ۰۲۱۳۳۹۵۶۶۰۴ و ۰۲۱۳۳۹۹۷۵۲۲ تماس حاصل فرمایید.

 5. آسو محمدامن. ار کردستان عراق

  سلام و عرض ادب.
  ببخشید من امتحان کردم اما موفق نشدم، البته مخزن هوا از بتری نوشابه استفاده کردم

 6. سلام.لطفا برای سوالاتی که میشه جواب منطقی بدین.از شما سوال شده برای آب راکد داخل چاه و یا اینکه در چاه پمپ بالاتر از منبع آب قرار میگیره راه حل چیست و یا در صورت اتمام آب چاه پمپ چطور دوباره راه اندازی میشه؟
  در جواب کارشناس محترم می فرمایند از کف کش فلوتر دار استفاده نمایید.
  مگر موضوع مورد بحث این صفحه پمپ رم نیست؟!
  لطفا در مورد برداشت آب از چاه با استفاده از این نوع پمپ و یا هر روش امکان پذیر دیگر توضیح فرمایید.ممنون

  1. کارشناس

   سلام
   دوست عزیز پمپ آب بدون برق که در این مقاله درباره ی آن توضیح داده شده، متاسفانه در ایران وارد نشده است، و این مقاله صرفا جهت معرفی این نوع محصول است. کمااینکه ما در خصوص محصولات معمولی هم بواسطه ی تحریم، مشکل واردات را داریم .
   پس اگر به شما پیشنهاد کف کش فلوتر دار شده است، حتما منطقی ترین گزینه برای شما همین بوده.
   اگر احساس می کنید اطلاعات ناقص است و یا شما نیاز به توضیحات بیشتری در زمینه ی مشکل خود دارید، لطفا با شماره های ۰۲۱۳۳۹۵۶۶۰۴ و ۰۲۱۳۳۹۹۷۵۲۲ تماس بگیرید و به صورت کامل راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

 7. سلام و تشکر از مطلب زیباتون. سوالم اینه که نوشتید منبع باید بالاتر از پمپ باشه. خب میدونید که چاه آب پایینتر از پمپه و طبیعتا منبع پایین پمپ قرار میگیره! راه حل چیه؟

  1. کارشناس

   سلام
   ممنون
   لازم به ذکر است پدیده ی کاویتاسیون، پدیده ای است که در آن هوا ی اضافی وارد پمپ شده و سبب صدمه دیدن آن می گردد، این پدیده زمانی رخ می دهد که سطح آب از ورودی پمپ پایین تر می باشد.
   به همین دلیل باید سعی کنید از ایجاد این اتفاق جلوگیری کنید که شما می توانید از یک سوپاپ در ورودی لوله استفاده نمایید.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما با شماره های ۰۲۱۳۳۹۵۶۶۰۴ و ۰۲۱۳۳۹۹۷۵۲۲ تماس حاصل فرمایید

 8. عالی ومفیدبه فایده بود
  خسته نباشید

  1. ممنون

 9. با سلام سوالی دارم از خدمتتون اینکه این‌پمپ‌ها توانایی اینو دارن که آب راکد رو‌از داخل چاه به بیرون‌منتقل‌کنن ؟و دوم اینکه‌ در صورت اتمام آب چاه در یک بازه ی زمانی خاص آیا این پمپ قادر هست برای دفعات پمپاژ نماید یا حتما باید آب همیشگی باشد و‌اگر آب تمام شود سیستم از‌کار می افتد و در این صورت برای بار دوم‌که آب جمع شود چگونه سیستم راه اندازی میشود؟با تشکر از شما لطفا جواب را در صورت امکان به این‌ شماره ارسال نمایید ۰۹۳۷۰۶۱۰۱۰۲

  1. سلام
   بله شما می توانید از پمپ های کف کش استفاده نمایید
   و در مورد سوال دوم : شما باید از پمپ های کف کشی که دارای فلوتر هستند استفاده نمایید که این پمپ ها هر زمان آب داخل چاه موجود باشد، روشن شده و با خالی شدن آب چاه نیز، پمپ خاموش می گردد.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سابقه طولانی

17 سال سابقه فروش و ارائه محصولات

پوشش سراسری

ارسال کالا به تهران و سراسر ایران

تنوع در خرید

فروش کلیه برندهای معتبر موجود در بازار

خرید مطمئن

کیفیت بالا / اصالت کالا / قیمت پایین

Call Now Button