معرفی پمپ آب تک فاز

 پمپ آب تک فاز

در این مقاله قصد داریم به تشریح و معرفی پمپ آب تک فاز بپردازیم. لازمه ی تشریح این مطلب دانستن اطلاعات زیر می باشد.

پمپ آب تک فاز

مفهوم تک فاز

برق های تک فاز، جریان های متناوبی هستند که در مصارفی مانند منازل و شرکت های کوچک کاربرد دارند. همانگونه که می دانید برق تولید شده در نیروگاه ها، سه فاز است و جهت مصارف صنعتی استفاده می شود. فرکانس استاندارد سیستم های تک فاز در ایران 50 هرتز بوده و توان آن با زمان تغییر می کند.

همانطور که اشاره شد برق تک فاز در اقامتگاه ها و ساختمان های تجاری یافت می شود و در درجه اول جهت تامین انرژی وسایل کوچک زیر 1000 وات استفاده می گردد. اگرچه استفاده از برق تک فاز رایج تر است، اما در موتور های بزرگتر نباید از آن استفاده شود. وقتی دو موتور با یک قدرت اسب مشابه را با هم مقایسه کنیم، متوجه می شویم، موتور با برق تک فاز، جریان بسیار بیشتری را نسبت به موتور های سه فاز می گیرد و به دلیل کشش جریان بیشتر گرانتر نیز می باشد.

تفاوت برق تک فاز و سه فاز

برق تک فاز دارای دو رشته سیم فاز و نول است. رشته سیم فاز دارای ولتاژ 220 ولت می باشد. اما برق سه فاز دارای سه رشته سیم فاز و یک سیم نول است و با گذشت زمان توان آن تغییر نمی کند. اما در عین حال برق تک فاز دارای هزینه ی کمتر و طرح های ساده تری است و در مصارف متنوع تری قابل استفاده است.

بعد از درک تفاوت بین قدرت تک فاز و سه فاز، انتخاب پمپ آب متناسب با قدرت ورودی، یک امر ضروری و مهم می باشد. پمپ ها دارای انواع مختلفی هستند. از جمله ی آنها به پمپ های سانتریفیوژ، مستغرق، هیدرولیک، کف کش و لجن کش اشاره کرد. کاربر باید با توجه به نیازهای خود و برق موجود در ساختمان، پمپ آب مورد نیاز خود را انتخاب کند. علاوه بر فاکتور های هد، دبی، کارایی و عملکرد پمپ، دانستن میزان برق ورودی نیز از فاکتور های مهم می باشد. به عنوان مثال، در پمپ های شناور، پمپ های تک فاز قادرند حداکثر 5 تا 7 متر، آب را مکش کنند. به همین دلیل در مواردی که ارتفاع بالاتری داریم، این گزینه مناسب نیست.

پمپ های تک فاز معمولا با کلمه ی M که در آخر آن قرار گرفته، مشخص می شوند. اغلب جهت استفاده در مصارف خانگی استفاده می شوند. توان پمپ های تک فاز حداکثر 5 اسب می باشد و عمر نسبتا کوتاه تری نسبت به پمپ های سه فاز، دارند.

انواع موتور های تک فاز

  • تک خازنه
  • دو خازنه

تفاوت موتور برق تک فاز و سه فاز

موتور تک فاز

موتور های تک فاز قادر به تولید یک فاز برق خروجی هستند. همانطور که گفته شد، با توجه به نوسانی بودن توان، مرتبا در حال تغییر و نوسان می باشند. این نوسان ولتاژ شاید در دستگاه های کوچک و خانگی به چشم نیاید اما در دستگاه های صنعتی به وضوح این تفاوت دیده می شود.

استفاده از موتور برق های سه فاز، سبب ثابت ماندن جریان الکتریسته می شود. همینطور باید گفت، آنها از نظر قدرت بسیار قوی تر از موتور های تک فاز هستند. اما اگر شما در مصرف خود نیازی به جریان متناوب ندارید و یا مصرف شما صنعتی نیست، بهتر است از موتور برق های تک فاز استفاده نمایید.

در هر دو موتور تک فاز و سه فاز از دو سیم پیچ استفاده می شود. به ترتیب سیم پیچ اصلی و سیم پیچ راه انداز نامیده می شوند.

استفاده از برق تک فاز در موتور های سه فاز

اگر سیم بندی الکتروموتور به صورت مثلث باشد، می توان موتور های سه فاز را با برق تکفاز راه اندازی کرد. در حالت ستاره مثلث نیز به همین صورت است، اما سرعت الکتروموتور در آن کاهش می یابد.

برای راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز می توان از دو روش استفاده کرد.

  • روش اول: کافیست ابتدا یک سر خازن باید به اتصالی که به یک سر تغذیه وصل شده، وصل گردد. سپس سر دیگر آن به نقطه ای که تغذیه نمی شود، متصل گردد. این نوع خازن ها باید از نوع روغنی باشند و به ازای هر اسب توان، باید ظرفیت خازن 50 میکروفاراد افزایش پیدا کند.
  • روش دوم : از طریق اینورتر های تک فاز به سه فاز، می توان برق شهری را به برق 3 فاز تبدیل کرد.سپس موتور های سه فاز را با برق تک فاز راه اندازی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سابقه طولانی

17 سال سابقه فروش و ارائه محصولات

پوشش سراسری

ارسال کالا به تهران و سراسر ایران

تنوع در خرید

فروش کلیه برندهای معتبر موجود در بازار

خرید مطمئن

کیفیت بالا / اصالت کالا / قیمت پایین

Call Now Button