پمپ آب سه فاز و انواع آن

پمپ آب سه فاز

پمپ آب سه فاز، عموما به پمپی اطلاق می شود که دارای موتور الکتریکی سه فاز است، به عبارت دیگر این موتورها به سه ولتاژ سینوسی مجهز شده اند.

پمپ ها با موتور های سه فاز اکثرا در مصارف صنعتی و اتوماسیون استفاده می شوند. برای استفاده از موتورهای پمپ آب سه فاز، نیاز به استفاده از سیستم های سه فاز 120 درجه است.

 

تفاوت بین پمپ آب سه فاز و تک فاز

بسیار جالب است که بدانید پمپ آب سه فاز از نمونه ی تک فاز آن ساده تر می باشد اما می تواند بار سنگین تری را تحمل کند. در کل تفاوت این دو پمپ آب را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • پمپ های تک فاز با منبع تک فاز کار می کنند و معمولا در مصارف خانگی کاربرد دارند. موتور این پمپ ها بیش از 5 اسب قدرت ندارد. و معمولا نسبت به پمپ های سه فاز عمر کوتاه تری دارند.
  • پمپ آب سه فاز نیاز به منبع سه فاز دارد و دارای طراحی ساده تری است. این پمپ ها نسبت به پمپ های تک فاز فشرده تر و کم هزینه تر هستند. و دارای لرزش کمتری هستند و طول عمر بیشتری دارند.

 

ساختار موتور پمپ آب سه فاز

بدنه این موتور ها شامل دو بخش اصلی روتور و استاتور می باشد.

استاتور ها از لایه های فلزی تشکیل شده اند که شیار هایی بر روی آنها بوده و سیم پیچ هایی درون این شیار ها قرار دارند. سیم پیچ های سه فاز به گونه ای در شکاف ها قرار داده شده اند که با وصل شدن به منبع الکتریکی، یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد می کنند.

روتور از یک هسته ی چند لایه استوانه ای با شکاف های موازی تشکیل شده است و دارای یک میله رسانا می باشد. روتور ها در داخل استاتور جای می گیرند. این هسته های استوانه ای معمولا از جنس مس یا آلومینیوم هستند.

 مزایای موتور های القایی سه فاز

همان طور که می دانید، موتور های القایی نوعی موتور جریان متناوب غیر همزمان است که توان مورد نیاز در قسمت روتور از این طریق تامین می شود. استفاده از موتور های القایی مزایای زیر را به دنبال دارد:

  • دارای مقاومت بالا و ساختار ساده
  • کارایی بالا در محیط های ناهموار و سخت مانند کشتی
  • هزینه ی نگهداری بسیار پایین موتور های القایی 3 فاز
  • اتصال آسان و کامل به یک منبع برق AC

معایب موتور های القایی

  • ضریب توان پایین، در شرایط بار کم و سبک
  • عدم دستیابی به کنترل سرعت موتور القایی
  • دارای گشتاور شروع پایین و ضعیف
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سابقه طولانی

17 سال سابقه فروش و ارائه محصولات

پوشش سراسری

ارسال کالا به تهران و سراسر ایران

تنوع در خرید

فروش کلیه برندهای معتبر موجود در بازار

خرید مطمئن

کیفیت بالا / اصالت کالا / قیمت پایین

Call Now Button