پمپ آب پیستونی

پمپ آب پیستونی (پلانجری)

<a href=پمپ آب پلانجری” class=”wp-image-36669″/>

پمپ آب پیستونی (پلانجری) از انواع پمپ جایگزین مثبت رفت و برگشتی است. پمپ آب پیستونی (پلانجری) در چهار نوع موجود است: مستقیم یا غیر مستقیم، ساده یا دوبلکس، یک کاره یا دوکاره، و پمپ های قدرتی

قدرت برخی از پمپ های آب رفت و برگشتی از نیروی محرکه ای تامین می شود که حرکت آن به صورت رفت و برگشتی است. قدرت این پمپ آب ها از طریق پلانجر یا پیستون بخاری رفت و برگشتی تامین می شود. میله ی پلانجر پیستون بخاری، یا مستقیما به پیستون مایع پمپ متصل است یا به طور غیرمستقیم توسط یک میله یا رابط به پیستون وصل می شود.

پمپ آب پیستونی مستقیم در قسمت انتهایی پمپ مایع پیستونی (پلانجری) قرار دارد که مستقیما با میله ی پمپ حرکت می کند و پیستون را حمل می کند.

پمپ آب ساده که به آن پمپ آب پیستونی تکی هم گفته می شود پمپی است که یک سیلندر پمپ مایع تکی دارد.

پمپ آب دوبلکس برابر با دو پمپ ساده است که بر یک پایه در کنار هم قرار گرفته اند. کار کردن پیستون ها یا پلانجرهای یک پمپ آب دوبلکس به گونه ای تنظیم شده است که وقتی یک پیستون منبسط شده و بالا می رود، پیستون دیگر در پایین ترین نقطه قرار می گیرد و بالعکس. این هماهنگی، ظرفیت پمپ آب دوبلکس را از نظر طراحی دو برابر بیشتر از ظرفیت پمپ ساده می کند.

پمپ آب پیستونی (پلانجری) تکی، پمپی است که ساکشن (مکش) می کند. پر کردن سیلندر پمپ آب تا حداکثر خود، در یک سمت آن انجام می گیرد; به این عمل حرکت (ضربه) مکش گفته می شود، سپس پلانجر، مایع را با ضربه ی برگشتی از سیلندر به بیرون می فرستد. بنابراین سیلندر از آن سر خود تخلیه می شود. در مکش برگشتی آن سر سیلندر که تازه تخلیه شده، پر می شود و آن سر سیلندر که تاز پر شده، تخلیه می شود.

یک نمونه از هماهنگی بین پمپ های تکی و دوبله در شکل 13 نشان داده شده است.

a

پمپ آب قدرتی با کاهش دنده ها، میل لنگ و سری، حرکت چرخشی را به حرکت رفت و برگشتی با سرعت کند تبدیل می کند. پلانجرها با حرکت سری به حرکت در می آیند. پمپ آب های پیستونی فشار قوی معمولا پلانجرهای تک کاره هستند و معمولا با سه پلانجر کار می کنند. سه پلانجر یا بیشتر به طرز قابل توجهی جریان پالس را تا حد پمپ ساده و حتی پمپ دوبلکس پایین می آورد.

پمپ آب های قدرتی نوعا بهره وری بالایی دارند و قابل ارتقا به پمپ آب های با فشار قوی بسیار بالا هستند. همچنین پمپ آب های قدرتی می توانند هم با توربین و هم با موتور برقی کار کنند. پمپ آب های قدرتی نسبتا گران هستند و ندرتا از لحاظ بهره وری نسیت به پمپ آب های سانتریفیوژی برتری دارند. اگرچه نسبت به پمپ های پیستونی (پلانجری) بخار که به دلیل نیاز شدید این پمپ ها به بخار زیاد، دائما نیاز به تعمیر و خدمات دارند، برتری دارند. به طور کلی سرعت جریان موثر، با افزایش ویسکوزیته ی مایع پمپاژ شده کاهش می یابد. زیرا سرعت پمپ باید کاهش یابد. بر خلاف پمپ آب های سانتریفیوژی، فشار دیفرانسیلی تولید شده توسط پمپ آب های رفت و برگشتی پیستونی (پلانجری) ربطی به تراکم مایع ندارد. فشار دیفرانسیلی تماما به مقدار نیروی وارده بر پیستون بستگی دارد.

آشنایی با پمپ آب پیستونی BMP گراندفوس

پمپ آب Bmp، پمپ های پیستونی هستند که برای انتقال مایعات تحت فشار بالا طراحی شده اند. این پمپ های آب در اصل بر اساس یک محور پیستونی طراحی شده اند و بسیار سبک و جمع و جور هستند.

این پمپ های آب، پمپ های جابجایی مثبت هستند که برای جریان شیر آب در صنایع طراحی شده اند. پمپ های Bmp گراندفوس، بهره وری بالایی دارند که تا 88% می باشد و به دلیل وجود پیستون های متعدد، حداکثر فشار را کاهش می دهد. این پمپ آب یک انتخاب عالی برای جاهایی که یک بوستر پمپ آب جمع و جور برای فشار متوسط و بالا مورد نیاز هست، می باشد.

بوستر پمپ آب Bmp در سه ورژن وجود دارد:

 • Bmp برای شیر آب خانگی
 • Bmp_n برای آب مقطر یا آب بدون یون
 • Bmp_ r برای آب دریا

کاربردها :

این پمپ آب مناسب برای انواع کاربردها اعم از پمپاژ آب آشامیدنی تا پمپاژ مواد شیمیایی می باشد.

نمونه هایی از کاربرد این پمپ آب:

1-تمیز کردن / شستشو

 • شستشوی خودرو
 • برای تمیز کردن و شستشو در کارخانه های مواد غذایی
 • فیلتر و تمیز کردن آب

2- تزریق

 • تزریق آفت کش ها
 • خنک کردن ابزار ماشین ها

3- کنترل دما

4- پردازش

 • مواد شیمیایی
 • تصفیه فوق العاده و خیلی دقیق

5- نمک زدایی آب دریا

ویژگی ها و مزایای پمپ آب Bmp

 • بازدهی بالا
 • کوچک و سبک بودن آن
 • ارتعاش ناچیز آن به هنگام تخلیه مایع
 • بدون نیاز به نگهداری و تعمیرات پیشگیری کننده
 • عمر طولانی
 • سایش اندک قطعات
 • دارای محدوده گسترده کنترل سرعت
 • قالیت چرخش بالای آن بدون گرم شدن زیاد دستگاه (تا بالای 90%)
 • روغن کاری آن توسط مایع پمپ انجام می شود.

گروه بازرگانی مستر، این محصول را با قیمت مناسب در اختیار مشتریان قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط
پمپ جتی چیست

پمپ جتی چیست

در این مقاله قصد داریم شما را به صورت جامع با پمپ جتی و انواع ان اشنا کنیم، تا انتهای این مقاله با ماه همراه

تعویض تیوپ منبع تحت فشار

تعویض تیوپ منبع تحت فشار

تیوپ منبع تحت فشار، درون منابع تحت فشار قرار می گیرد و کارکرد آن تنظیم فشار آب درون منبع تحت فشار است. بسیاری از افراد

نصب فلوتر برقی منبع آب

نصب فلوتر برقی منبع آب

فلوتر برقی دستگاهی است که سطح آب در یک منبع آب را مدیریت می کند تا از سرریز شدن و یا خالی شدن آن منبع،

مصرف برق پمپ آب

مصرف برق پمپ آب

هر آنچه که باید در رابطه با مصرف برق پمپ آب بدانید را داخل این مقاله به صورت جامع قرار داده ایم، تا انتهای این