معرفی انواع پمپ آب 

پمپ های آب معمولا به دسته بندی های زیر تقسیم می گردند:

1- جابه جایی مثبت

1-1   رفت و برگشتی

1-2  دیافراگمی

1-3 دوار

1-3-1 دوار دنده ای

1-3-2 دوار پره ای

1-3-3 دوار پیچی

1-3-4 دوار لوب

2- پمپ آب سانتریفیوژ

 

پمپ آب جابه جایی مثبت

پمپاژ مایعات با ویسکوزیته بالا در پمپ های سانتریفوژ، با کاهش عملکرد همراه خواهد بود. که پمپ های جابجایی مثبت توانایی  انتقال این نوع مایعات با هزینه ی کمتر و عملکرد بالاتر، را دارند.

   1-1 پمپ های رفت و برگشتی

پمپ های رفت و برگشتی از نوع پمپ های جابجایی مثبت می باشد که انتقال سیال به صورت دوره ای انجام می پذیرد. این پمپ ها عموما از طریق موتور های الکتریکی تامین نیرو می گردند.

با عقب رفتن پیستون، یک نیروی مکش ایجاد شده و آب به داخل سیلندر وارد می گردد و با جلو آمدن پیستون، سیال به سمت جلو پرتاب می گردد و به سمت دریچه ی خروجی هدایت می شود.

   1-2 پمپ آب دیافراگمی

پمپ آب دیافراگمی نیز گونه ای از پمپ های جابجایی مثبت می باشد که با حرکات رفت و برگشتی دیافراگم و هوای فشرده داخل آن، سیال به سمت جلو پرتاب می شود. این پمپ ها دارای دو دیافراگم هستند که با پرشدن و خالی شدن هوای داخل آنها مایعات جهت خارج شدن، شدت می یابند. پمپ های دیافراگمی اغلب جهت استفاده در مایعات گرانبها، سمی، اشتعال زا و مایعات حاوی ذرات با ویسکوزیته بالا بکار برده می شوند.

    1-3 پمپ های دوار

این نوع پمپ ها نیز جزو دسته بندی پمپ های جابجایی مثبت قرار دارند که جهت انتقال مایعات سنگین مانند انواع سوخت و نفت استفاده می شوند. این پمپ ها خود به چند دسته ی دنده ای، پیچی و پره ای تقسیم می شوند که هرکدام از آنها را به اختصار توضیح خواهیم داد.

 

  • پمپ های دوار دنده ای :

این نوع پمپ ها ساده ترین نوع پمپ های دوار می باشند که سیال از دنده های داخل پمپ عبور کرده و شدت یافته و از خروجی، خارج می شوند. این پمپ ها قادر به پمپاژ مایعات با ویسکوزیته های مختلف هستند

  • پمپ دوار پره ای :

این نوع پمپ دارای چند نوع پره جهت انتقال سیالات می باشد.

  • پمپ دوار لوب:

این پمپ ها بسته به نوع پمپ، دارای قطعاتی مانند پروانه هستند که به اصطلاح به آنها لوب گفته می شود. وجود این لوب ها سبب می شود که انتقال مایعاتی با گرانروی بالا به راحتی انجام گیرد. از جمله مایعاتی که با استفاده از این پمپ ها انتقال می یابند پمپ های دوار لوب جهت انتقال مایعاتی مانند مایعات چسبناک، گل و لای، دوغاب، لجن، خمیر، مواد غذایی و مواد شیمیایی مناسب می باشند.

  • پمپ های دوار پیچی:

مکانیزم این پمپ ها تقریبا شبیه چرخ گوشت می باشد و دارای دو یا سه چرخ هستند که فشار بالایی را تولید نمی کنند اما دبی در آنها تقریبا ثابت است.

2- پمپ آب سانتریفیوژ

عملکرد این پمپ ها بر پایه ی پروانه ها می باشد. مایعات پس از ورود به داخل پمپ آب از طریق پروانه ها سرعت می یابند و به خارج هدایت می شوند. پمپ های سانتریفیوژ بر اساس نوع طراحی و هد و دبی به انواع مختلفی تقسیم می شوند.