دسته بندی پمپ

 تعریف پمپ

پمپ آب

پمپ آب دستگاهی است که انرژی مکانیکی را به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کند و نتیجه ی آن افزایش انرژی پتانسیل (فشار سیال عبوری از پمپ) و یا انرژی جنبشی (سرعت سیال و انتقال سیال) می باشد.

به طور کلی پمپ ها به دو رده پمپ های دینامیکی و پمپ های جابجایی مثبت تقسیم می گردند. پمپ های دینامیکی، پمپ هایی هستند که در آنها انتقال انرژی به سیال به صورت دینامیکی می باشد.

پمپ های جابجایی مثبت پمپ هایی هستند که سیال توسط آنها جابجا می گردد. به عبارتی تفاوت دو نوع پمپ اشاره شده در نحوه ی انتقال انرژی به سیال است. با مثال زیر می توان تمایز دو نوع پمپ فوق را نشان داد. فرض کنید قرار است تکه سنگی از سطح زمین به ارتفاع ١٠ متری منتقل شود. این عمل را می توان به دو طریق انجام داد: روش اول این است که با بستن سنگ به یک تکه نخ و چرخاندن و رها کردن ناگهانی آن، سنگ را به ارتفاع مورد نظر پرتاب کرد و در روش دوم می توان سنگ را از طریق جابجا کردن مثال استفاده از پلکان به ارتفاع ١٠ متری منتقل کرد. همانطور که ملاحظه می شود در هر دوروش انرژی خاصی به صورت پتانسیل به سنگ داده می شود ولی در روش اول به صورت دینامیکی (سرعت) و در روش دوم به صورت جابجایی و در نهایت سنگ به ارتفاع مورد نظر منتقل شده است.

 تقسیم بندی پمپ ها

همانطور که درتقسیم بندی هایی که در زیر آمده است، هر کدام از دو رده ی پمپ دینامیکی و پمپ جابجایی مثبت دارای انواع مختلفی در صنعت هستند

 انواع پمپ ها 

* پمپ دینامیکی

1. توربو پمپها (سانتریفوژ)

  • پمپ جریان شعاعی
  • پمپ جریان مخلوط
  • پمپ جریان محوری

2. پمپ مخصوص انژکتور

* پمپ جابجائی مثبت

1. پمپ رفت و برگشتی

  • پمپ پیستونی
  • پمپ دیافراگمی

2. پمپ دوار

  • پمپ دنده ای
  • پمپ پره ای
  • پمپ پیچی
  •  پمپ گریز از مرکز

 کاربردپمپ های گریز از مرکز

پمپ های گریز از مرکز به لحاظ کاربرد گسترده، هزینه ی پایین و نگهداری و تعمیرات آسان، اغلب در واحد های صنعتی به کار گرفته می شوند. بیشتر پمپ های گریز از مرکز برای انتقال آب و سایر سیالات سبک به کار می روند. از پمپ های گریز از مرکز می توان برای پمپاژ دو قاب، خمیر و تراش های چوب و یا مواد سنگین دیگر بهره برد. اما هنگام پمپاژ این مواد باید شرایط خاصی را در نظر گرفت. تغییر پمپ های استاندارد به منظور انتقال مواد سنگین معمولا به پروانه هایی با اندازه و اشکال متفاوت نیاز دارد.

شاید شما تاکنون یک پمپ گریز از مرکز را تعمیر کرده و یا در انجام تعمیر آن یاری رسانده باشید. حتما متوجه شده اید که پس از پیاده کردن لوله ها و بدنه ی پمپ، کار برروی قسمتهای داخلی آن نسبتا ساده است. همین سادگی تعمیرات و نیاز اندک به نگهداری و تعمیرات باعث شده است که کاربرد پمپ های گریز از مرکز تا این حد گسترش یابد. در این جا به شرح قطعات داخلی و ساختمان پمپ می پردازیم.

 عملکرد پمپ گریز از مرکز

عملکرد پمپ گریز از مرکز بر نیروی گریز از مرکز استوار است. همچنان که سیال وارد دهانه ورودی یا بخش مرکزی پمپ می شود، در اثر چرخش پره ها به طرف بیرون رانده می شود. از آنجا که سرعت سیال در لبه ی بیرونی پروانه بیشتر است، مقدار حرکت سیال افزایش می یابد. با ورود سیال بیشتر به داخل پمپ، مقدار حرکت سیال در بدنه ی پمپ که در برگیرنده پروانه پمپ است افزایش می یابد. سپس این سیال با فشار از دهانه ی خروجی پمپ به بیرون رانده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سابقه طولانی

17 سال سابقه فروش و ارائه محصولات

پوشش سراسری

ارسال کالا به تهران و سراسر ایران

تنوع در خرید

فروش کلیه برندهای معتبر موجود در بازار

خرید مطمئن

کیفیت بالا / اصالت کالا / قیمت پایین

Call Now Button