نصب فلوتر برقی منبع آب

فلوتر برقی دستگاهی است که سطح آب در یک منبع آب را مدیریت می کند تا از سرریز شدن و یا خالی شدن آن منبع، با قطع وصل کردن جریان ورودی آب جلو گیری کند. ما در این نوشته به نحوه نصب فلوتر برقی منبع آب می پردازیم.

فلوتر برقی دارای انواع مختلفی است و با هدف کنترل سطح آب مخازن کارایی هایی نظیر موارد زیر را دارد:

  • کنترل انواع پمپ ها
  • جلوگیری از هدر رفت عملکرد انواع پمپ های معمولی، پمپ شناور و سایر انواع پمپ
  • جلوگیری از سرریز شدن و یا خلی شدن حوضچه ها، مخازن آب و یا منابع و تجهیزات استخری آبی
  • پرکردن اتوماتیک مخازن
  • تشخیص هدایت مایعات و سیالات

نحوه نصب فلوتر برقی

نصب فلوتر برقی منبع آب - فلوتر ساچمه ای

فلوتر انواع مختلفی دارد ولی ساده ترین نوع و پرمصرف ترین آن که ما در این نوشته اقدام به آموزش نحوه نصب آن را می دهیم، فلوتر ساچمه ای است.

شناور های الکترومکانیکی فلوتر معمولا داخل یک محفظه مقاوم در برابر نفوظ آب قرار می گیرند. در فلوتر سوئیچ ساچمه ای داخل این شناور یک گوی وجود داره که وابسته به میزان سطح آب حرکت می کند و زبانه را باز یا بسته می کند.

با بالا و یا پایین سطح آب این ساچمه به گونه ای حرکت می کند که کنتاکتی که داخل شناور وجود دارد قطع و یا وصل می شود.

کابل کنترل فلوتر ساچمه ای دارای شامل سه سیم می باشد که معمولا رنگ قهوه ای به معنی کنتاکت باز یا (nc) است،رنگ آبی به معنی کنتاکت بسته (no) و رنگ سیاه (com) که به عنوان سیم مشترک عمل می کند.(بهتر است به کاتالوگ فلوتر هم مراجعه شود)

در حقیقت چند حالت برای نصب فلوتر برقی در آب وجود دارد و شما وابسته به عملکرد خود می توانید از یک و یا هر دوی آن ها استفاده کنید.

نصب فلوتر برقی روی آب

فلوتر را می بایست در بالا مخرن قرار داد تا با پرشدن مخزن، جریان ورودی برق به پمپ قطع شود و پمپ خاموش شود.

انداخت فولتر برقی در انتهای چاه یا مخزن

می بایست فلوتر را در انتهای چاه یا مخزن انداخت تا زمانی که سطح آب از حدی کمتر شد پمپ آب را خاموش کند تا مانع سوختن آن شود.

فلوتر برقی پمپ های شناور

برخی پمپ های شناور کاملا در آب مستغرق هستند. مانند پمپ آب سایر (شناور)، یا پمپ آب کالپدا و پمپ آب گراندفوس. فلوتر برقی به بدنه این پمپ ها چسبانده می شود تا به صورت اتوماتیک جریان روشن و خاموش شدن پمپ توسط فولتر برقی مدیریت شود. البته در برخی از پمپ های شناور، چنین سازوکاری درون آن ها برنامه ریزی شده است.

سیم کشی فلوتر برقی

نصب فلوتر برقی در آب - سیم کشی فلوتر

مهم ترین بخش در نصب فلوتر برقی منبع آب بخش سیم کشی آن است.

در ابتدا دقت کنید که فولتر شما فاصله مناسبی از ورودی آب و هم دیواری های مخزن داشته باشد که هم دیواره های مخزن مانع حرکت آن نشود و هم اینکه جریان ورودی آب باعث القای نادرست سطح آب به فولتر برقی باشد.

الکترودهای شناور الکتریکی که تعیین کننده حد بالا (الکترود متصل به ترمینال E1)، و الکترود های متصل به حد پایین (الکترود متصل به ترمینال E2) و میانه مخزن هستند، نقش مهمی دارند. دقت کنید که برای استفاده از اینگونه فولتر مایع داخل مخزن می بایست رسانا باشد.

اگر بدنه مخزن رسانا نیست نیاز به الکترود سوم است. این الکترود در کف مخزن نصب می شود.

ترمینال مشترک M هم زمانی مخزن از نوع رسانا باشد به بدنه آن متصل می گردد و وقتی مخزن خالی هست، فرمان کارکرد پمپ صادر می گردد.

وقتی سطح آب به الکترود حد بالا رسید، پمپ خاموش می شود.

و زمانی که سطح آب به الکترود حد پایین رسد، پمپ روشن شده تا مانع از تخلیه مایع مخزن شود.

تنظیم حساسیت فولتر در هنگام نصب

دقت کنید که برای نصب فلوتر برقی منبع آب تنظیمات حساسیت فولتر خود را بررسی کنید.

فلوتر های برقی معمولا دارای یک پیچ حساسیت درون خود هستند. این پیچ با گردش در جهت عقربه های ساعت روی حساس ترین حالت ممکن قرار می گیرید. حساسیت بالا برای زمانی که فاصله زیادی بین الکترود ها تا ترمینال وجود دارد موئثر واقع می شوند. علاوه بر آن برای برخی از محول ها که رسانای کمی دارند هم استفاده می شود.

نصب فلوتر مکانیکی

فولتر مکانیکی در حقیقت دستگاهی هست که بخش الکترونیکی آن خارج از مخزن قرار می گیرید و فقط شناور آن است که داخل مخزن قرار گرفته است. بدین ترتیب خطر برق گرفتگی بسیار کمتر است. این فولتر کارکرد ساده ای مانند نصب شناور کولر را دارد. پا پایین رفتن شناور در این فلوتر، جریان الکتریکی به پمپ متصل می گردد و پمپ به کار می افتد.

برای نصب فلوتر برقی منبع آب، البته منابع آب خانگی، فلوتر های مکانیکی بهترین گزینه هستند. شما برای استفاده از این فلوتر ها می بایست یک حرفه در بدنه مخزن آب خود ایجاد کنید و با استفاده از مراحل نصب ساده ای که دارد اقدام به نصب فلوتر مکانیکی برای مخزن آب کن کنید.

مجموعه مستریکو از بهترین مراکز خرید پمپ آب، خرید پمپ آب خانگی و انواع پمپ آب ۱۲ ولت کوچک برای اب نما ها می باشد. شما در این مجموعه می توانید اقدام به خرید انواع فلوتر و سایر تجهیزات مدیریت آب ساختمان، استخر و … را کنید.

در پایان نوشته نصب فلوتر برقی منبع آب ما به صورت کامل با نحوه نصب فلوتر برقی منبع آب خانگی و همچنین نصب فلوتر منبع آب معمولی آشنا شده ایم. در صورتی که هر گونه سوالی در خصوص نحوه نصب فلوتر برقی منبع آب و یا نوع مکانیکی آن را داشتید می توانید از قسمت نظرات آن را از ما بپرسید.

همچنین می توانید در این لینک اقدام به مشاهده تنوع وسیعی از فولتر های برقی در سایت آمازون نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط
تعویض تیوپ منبع تحت فشار

تعویض تیوپ منبع تحت فشار

تیوپ منبع تحت فشار، درون منابع تحت فشار قرار می گیرد و کارکرد آن تنظیم فشار آب درون منبع تحت فشار است. بسیاری از افراد

مصرف برق پمپ آب

مصرف برق پمپ آب

هر آنچه که باید در رابطه با مصرف برق پمپ آب بدانید را داخل این مقاله به صورت جامع قرار داده ایم، تا انتهای این

بهترین پمپ آب خانگی بی صدا

بهترین پمپ آب خانگی بی صدا

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین پمپ آب خانگی بی صدا اشنا کنیم، اگر به دنبال خرید پمپ آب خانگی بی صدا

هزینه تفکیک کنتور آب واحد ها

هزینه تفکیک کنتور آب واحد ها

در این مقاله قصد داریم به صورت جامع شما را با هزینه تفکیک کنتور آب واحد ها و هزینه انشعابات کنتور آب آشنا کنیم، تا